Tapahtuman tyyppi











Ikäkausi


Ajankohta    -   
Järjestäjä
 
2020 Huhtikuu
Erätaitokurssi 
09.04.2020-11.04.2020 Haukkapirtti, Reippaat Pojat ry:n kämppä. Osoite: Ruuskaranta 184
 
Erätaitokurssi 
09.04.2020-11.04.2020 Haukkapirtti, Reippaat Pojat ry:n kämppä Ruuskaranta 184
 
Pellon Pailakoiden talviretki 
09.04.2020-11.04.2020 Kivijärven partiokämppä
 
Vihterä Pääsiäisretki Repoveden kansallispuistoon 
09.04.2020-12.04.2020 Repoveden kansallispuisto
 
(Peruttu) Pääsiäisvaellus 2020 
09.04.2020-13.04.2020 Kolin kansallispuisto
 
Mäksäjotos 2020 
09.04.2020-13.04.2020 Lapinhäme, Kiilopää
 
PERUTTU PP-Partiojohtajien peruskurssi #31 
09.04.2020-13.04.2020 Utajärvi
 
PäPa Partiojohtaja-peruskurssi 2-2020 pääsiäinen (kämpällä) / PERUTTU 
09.04.2020-13.04.2020 Kiljava, Kassu
 
PäPa Partiojohtaja-peruskurssi 3-2020 pääsiäinen (maastossa) / PERUTTU 
09.04.2020-13.04.2020 Maastossa
 
Pääsiäispupun patikkaretki 
09.04.2020-13.04.2020 Seitsemisen ja Helvetinjärven kasallispuistot
 
Pääsiäisvaellus 2020 
09.04.2020-15.04.2020 UKK-puisto
 
HUOLTO: huhtikuun perjantai 
10.04.2020-10.04.2020 Heinänokka
 
Amazing Race 
10.04.2020-11.04.2020 Alkaa Hervannan jäähallilta, päättyy Sampolan kirjastolle
 
Etäretki Ihan Pihalla 
10.04.2020-11.04.2020 Oman maun mukaan, muista pysyä Uudellamaalla.
 
LaamaSaurus Etkot 
10.04.2020-11.04.2020 vapaa valinnainen paikka
 
JäHa Samoaja- ja vaeltajaretki 
10.04.2020-12.04.2020 Peurantuvan kämppä (Koivuharjuntie 78, Vihti, 03100)
 
Korvenpoikien pääsiäisretki 2020 
10.04.2020-12.04.2020 Sipoon Hukkien kämppä Sipoossa (Lillängintie 345, Sipoo).
 
Loiston kevätretki 
10.04.2020-12.04.2020 Nauvo
 
Noitavaellus 
10.04.2020-12.04.2020 Liesjärven ja Torronsuon kansallispuistot
 
Pääsiäisvaellus 2020 
10.04.2020-13.04.2020 
 
PERUTTU - L-SP Partiojohtajan peruskoulutus IV/2020 
10.04.2020-22.08.2020 
 
HUOLTO: huhtikuun lauantai 
11.04.2020-11.04.2020 Heinänokka
 
HUOLTO: huhtikuun sunnuntai 
12.04.2020-12.04.2020 Heinänokka
 
Sunnuntai suunnistus 12.4. 
12.04.2020-13.04.2020 Nuuksio
 
L-SP Erätauko-keskustelu toimintamme yhdenvertaisuudesta 
14.04.2020-14.04.2020 Teams -etäkokous
 
PäPa Organisaatiossa toimiminen -koulutusilta: kehityshankkeen toteuttaminen 
15.04.2020-15.04.2020 Partioasema (Töölönkatu 55)
 
PäPa Erätaito I Peruskurssi 1/2020 (Peruttu) 
15.04.2020-19.04.2020 Maastossa
 
Järeän VJ-kurssi numero 28 
15.04.2020-13.09.2020 
 
FiSSc: Båtförarkurs på nätet 
15.04.2020-31.12.2020 webbkurs
 
E-KP Piirihallituksen kokous 5/20 
16.04.2020-16.04.2020 Lappeenranta
 
HP Lippukunnan viestintä: nettisivut WEBINAARI 
16.04.2020-16.04.2020 Webinaari
 
Kotilot: geokätköilyä 
16.04.2020-16.04.2020 Turun seudulla, paikka tarkentuu myöhemmin.
 
PK Vantaan aluetapaaminen 2/2020 
16.04.2020-16.04.2020 
 
PäPa Lippukunnan johtokolmikoiden perehdytys 2/2020 
16.04.2020-16.04.2020 Partioasema, Töölönkatu 55, 00250 Helsinki
 
Lumiluola retki Kittilään 
16.04.2020-22.04.2020 
 
Amazing Race 2020 
17.04.2020-18.04.2020 
 
Tarpojien kevätvaellus 
17.04.2020-18.04.2020 Kuhankuonon retkeilyreitistö
 
#influencer- Johtajistoretki 2020 
17.04.2020-19.04.2020 
 
Apollo 
17.04.2020-19.04.2020 Kurjenrahkan kansallispuisto, Kurjenpesän luontotupa.
 
Aurinkokunta -kevätretki 
17.04.2020-19.04.2020 Majakka -leirikeskus Rymättylässä (os. Majakantie 60, 21140 Rymättylä)
 
HEV Sudenpentujen ritariretki 
17.04.2020-19.04.2020 Meriharjun luontotalo, Uutelantie 32
 
Jääkauden jälkeen 
17.04.2020-19.04.2020 Rytkyn leirikeskus ja Kaatran kämppä (Samoajat pe-la)
 
Kevätleiri 2020 
17.04.2020-19.04.2020 Laitikkalan leirikeskus, Pälkäne
 
KKK Hiirten retki 17.-19.4.2020 
17.04.2020-19.04.2020 Piilopirtti, Nuuksio
 
KuKu tyttöseikkailijoiden retki 2020K 
17.04.2020-19.04.2020 Särkijärvi
 
Kummelin kevätretki 
17.04.2020-19.04.2020 Nauvon leirialue
 
Lappi - ROK 
17.04.2020-19.04.2020 Leirikari, Rovaniemi
 
Lentävien Lampaiden kämppäretki 
17.04.2020-19.04.2020 Viestityttöjen kämppä, Hauklammenranta 12
 
Majavan rekti 
17.04.2020-19.04.2020 Rajamyyrä. Saaren kylä, Mäntsälä.
 
Melontaredu 1/4 
17.04.2020-19.04.2020 Espoon saaristo, Suvisaariston läheinen merialue
 
Muumilaakso KISSMV 
17.04.2020-19.04.2020 
 
Muumilaakso SUSI 
17.04.2020-19.04.2020 
 
Mänkijäpäivät 
17.04.2020-19.04.2020 Karhukolo Dalkullantie 162 02400 Kirkkonummi
 
Pandayöretki (seikkailijat ja tarpojat) 
17.04.2020-19.04.2020 ilmoitetaan myöhemmin
 
PERUTTU - L-SP Akelakoulutus 
17.04.2020-19.04.2020 
 
PERUTTU - L-SP Sampokoulutus 
17.04.2020-19.04.2020 
 
Reila-retki 
17.04.2020-19.04.2020 
 
ROK 2. Ryhmänohjaajakurssi 
17.04.2020-19.04.2020 Metsässä
 
ROK eli ryhmänohjaajakoulutus 17.-19.4.2020 
17.04.2020-19.04.2020 Tyyppälän maja
 
Seikkailija retki 
17.04.2020-19.04.2020 Erämaja, Öljytie 815, Porvoo
 
Tarpojaretki 
17.04.2020-19.04.2020 
 
Tarpojien majakka 
17.04.2020-19.04.2020 Kämppä Iso-Kairintie 34 Vihti
 
Turun Metsänkävijäin Uusimaa-retki 
17.04.2020-19.04.2020 
 
Valois - lippukunnan kevätretki 2020 
17.04.2020-19.04.2020 Oriniemen partiomaja, Hirvensalo
 
VaMe TuMe Samoajaretki 
17.04.2020-19.04.2020 VaMen kämppä Käpälämäki, osoite Korkeilantie 103 31470 Somero
 
VIRHEELLINEN 
17.04.2020-19.04.2020 Leirikari, Rovaniemi
 
Yrjönpäiväretki 
17.04.2020-19.04.2020 
 
FiSSc: Grundutbildning för scoutledare 17.4 - 4.10.2020 - APRILHELGEN INHIBERAD, UTBILDNINGEN HÅLLS 2-4.10 OCH 20-22.11 ISTÄLLET. 
17.04.2020-04.10.2020 Anmälning senast 15.1. Plats: Borgå, Stensböle. Anmälningstiden förlängd till 16.2
 
Ennevvanhaan MäPa 
18.04.2020 
 
Ennevvanhaa (lippukunnan oma ilmoittautuminen) 
18.04.2020-18.04.2020 Tampere
 
Ennevvanhaa OR-VI kevätkisat 2020 - tekijät 
18.04.2020-18.04.2020 
 
Ennevvanhaa PT-kisaan lähtevät Lityt ja Kaskat 
18.04.2020-18.04.2020 Tampere, Annala
 
Ennevvanhaa-kisat 18.4. 
18.04.2020-18.04.2020 Annala, Tampere
 
HP ENNEVVANHAA (OR-VI-KISAT) - Koiranpennut 
18.04.2020-18.04.2020 Tampere
 
HP kevätkisat - Ennevvanhaa (OrVi) 
18.04.2020-18.04.2020 Tampere
 
Högholmen för vargungar och äventyrsscouter 
18.04.2020-18.04.2020 Högholmens djurpark Adress: Blåbärslandsstigen 12, Helsingfors
 
Isojen kisat: Ennevvanhaan (Kymärit) 
18.04.2020-18.04.2020 Tampere, Annala
 
Kaikki mukaan -koulutus 
18.04.2020-18.04.2020 Teams-etäkoulutus
 
Kontiot, Ennevvanhaa 
18.04.2020-18.04.2020 Karosen koulu Annala Tampere
 
Koutien 40 v juhla 
18.04.2020-18.04.2020 Puistola ja Tapanila
 
PERUTTU - L-SP Akelakoulutus monimuotoisena 
18.04.2020-18.04.2020 
 
PERUTTU - L-SP Sampokoulutus monimuotoisena 
18.04.2020-18.04.2020 
 
PERUTTU SP Ko-Gi Evokoulutus 
18.04.2020-18.04.2020 Evo
 
Piirin kevätmestaruuskisat 
18.04.2020-18.04.2020 Tampere, Atala
 
Tarpojien kevätmestaruuskisat - Ennevvanhaa 
18.04.2020-18.04.2020 Tampere
 
Östersjön 
18.04.2020-18.04.2020 Ruissalo
 
2.luokan riihitys 
18.04.2020-19.04.2020 Siuntio
 
EA1-koulutus (Jälki-ilmoittautuminen mahdollista)
18.04.2020-19.04.2020 Kolo, Harjuniitty
 
Koutien 40 v juhla ja retki 
18.04.2020-19.04.2020 Puistola ja Tapanila
 
KuKu Hannan Kisosen lauman yhden yön retki 2020K 
18.04.2020-19.04.2020 Särkijärvi
 
KuVe Nahkaliljaretki 
18.04.2020-19.04.2020 Kylkispirtti, Kylkispirtintie 226, Toivakka
 
Kymi TaSaVa ikäisten Saaramaa viikonloppu ja Samoajien tapaaminen perjantaina 17.4, 
18.04.2020-19.04.2020 Ruislehdonmäen leirialue, Saaramaa
 
Moninaisuuspäivät 
18.04.2020-19.04.2020 Hämeen partiotoimisto, Tampere
 
Mustan Liljan kevätretki 
18.04.2020-19.04.2020 Takkula (Mynäjoentie 808, Mynämäki)
 
Naalien metsäretki 
18.04.2020-19.04.2020 
 
Pandayöretki (perhepartio ja sudenpennut) 
18.04.2020-19.04.2020 Ilmoitetaan myöhemmin
 
Partioneuvoston kevätkokous PN II/2020 (etäkokous) 
18.04.2020-19.04.2020 Etäkokous (Teams)
 
Peuran IV-reissu 
18.04.2020-19.04.2020 Juupajoki as. - Iso Vuorijärvi
 
Sudenpentujen kevätretki 2020 
18.04.2020-19.04.2020 Timosenkosken luontokoulu
 
Sudenpentujen retki Kuukkelin kämpälle 
18.04.2020-19.04.2020 
 
Lenksa talkoot 
18.04.2020-03.05.2020 Talkoot (18.4./19.4. /3.5.) ovat kaikkina päivinä 10-16
 
SuperSupe 
19.04.2020 
 
SuperSupe 2020 - Mustat Mureenat 
19.04.2020 
 
Aviapartiolaiset SuperSupeen 2020 
19.04.2020-19.04.2020 Päivän aikana suoritetaan sudenpentujen jäljistä maailma-merkki, ja suoritaan eri kulttuureihin ja maailmaan liittyviä kivoja tehtäviä, valmistetaan herkullinen lounas, ja saadaan hieno Supersupe- merkki partiopaitaan. Ilmoittautumistietojen muokkaus mahdollista 8.4. saakka.
 
EPT Tarpojatapahtuma/PERUTTU 
19.04.2020-19.04.2020 
 
Korallien Supersupe kisa 
19.04.2020-19.04.2020 Kaisaniemi
 
Merikotkien Metsäretki 
19.04.2020-19.04.2020 Suurpelto Rakkauden puiston metsä Lillhemtintie 02250 Espoo
 
Porot Supersupe2020 
19.04.2020-19.04.2020 
 
PP - aluetapaaminen - 6 Moomma 
19.04.2020-19.04.2020 Etätapaaminen
 
PäPa Sudenpentutapahtuma - SuperSupe 2020 (Peruttu) 
19.04.2020-19.04.2020 
 
SuperSupe 
19.04.2020-19.04.2020 Helsingin kantakaupunki
 
Supersupe 
19.04.2020-19.04.2020 Pääkaupunkiseutu, tarkentuu myöhemmin
 
Supersupe 2020 
19.04.2020-19.04.2020 
 
SuperSupe 2020 
19.04.2020-19.04.2020 
 
SuperSupe 2020 
19.04.2020-19.04.2020 Ramsaynranta, Munkkiniemi
 
SuperSupe 2020 - Koukkaajien ilmoittautuminen 
19.04.2020-19.04.2020 Pääkaupunkiseudun alue
 
SuperSupe 2020 Hurjat Valkohait 
19.04.2020-19.04.2020 
 
TaMen sudenpennut SuperSupessa 
19.04.2020-19.04.2020 Helsinki
 
Vive Supersupe 2020 
19.04.2020-19.04.2020 Helsinki
 
HeSS: Citymanöver 2020 FLYTTAD TILL HÖSTEN 
20.04.2020-20.04.2020 Helsingfors
 
Yrjönpäiväjuhla 
20.04.2020-20.04.2020 
 
LV Testiretki (Lote poistaa) 
20.04.2020-24.04.2020 Isorannan leirikeskus, Sysmä
 
Partioviikko 2020 
20.04.2020-26.04.2020 
 
PERUTTU SP VBL Diplomiseremonia 2020 
22.04.2020-22.04.2020 Hanasaari – ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus (Hanasaarenranta 5, Espoo).
 
Päpa Maailman 8. nopeimmat PT-kisat - ETÄEDITION 2020 
22.04.2020-22.04.2020 Tapahtuma järjestetään viekkaasti etäillen ilman fyysistä lähikontaktia
 
*INHIBERAD* St Göran 23.4.2020 
23.04.2020-23.04.2020 Tenala
 
E-KP Yrjönpäivän iltajuhla 2020 - SIIRTYY SYKSYYN! 
23.04.2020-23.04.2020 Kulttuuritalo Virta, 3 krs., Virastokatu 1, 55120 IMATRA
 
Koha goes Heureka 
23.04.2020-23.04.2020 Tiedekeskus Heureka
 
KuVe Yrjönpäiväjuhla 
23.04.2020-23.04.2020 Nenäinniemen uimaranta
 
Petosen polunetsijöiden Yrjönpäivän juhla 
23.04.2020-23.04.2020 Pölhön saari, nuotiopaikka
 
Yrjönpäiväjuhla 
23.04.2020-23.04.2020 Uusi kolo
 
E-KP Samoajien iltajuhla - SIIRTYY SYKSYYN 
24.04.2020-24.04.2020 Mestareiden sauna, Lappeenranta
 
Timantti-Tikkojen melontaretki 
24.04.2020-24.04.2020 Kavalahti, Inkoo
 
Antaa palaa -retki Peikonpesälle 
24.04.2020-25.04.2020 Peikonpesä Kinnala
 
Ascerus 
24.04.2020-26.04.2020 Ahtelan leirikeskus Sauvossa.
 
Eräeväät & eräätkin taidot 
24.04.2020-26.04.2020 Syöksynsuu leirikeskus Syöksynsuu 27, 13500 Hämeenlinna
 
Ghostbusters 2020 
24.04.2020-26.04.2020 Jeanne d’Arc: s stuga: Suokalliontie 21, 02860 Esbo
 
KauKu kevät-Kattis 2020 
24.04.2020-26.04.2020 Kattilaniemen leirikeskus Kattilajärventie 30, Espoo
 
Kevätretki 
24.04.2020-26.04.2020 Seurakunnan leirikeskus, Rusutjärvi
 
Klapasten kevätvaellus 
24.04.2020-26.04.2020 Helvetinjärven kansallispuisto
 
Korven Koukkaajat, Korpi raikuu! -lippukuntaretki 
24.04.2020-26.04.2020 Kavalahti, Björnvikintie 109, Inkoo
 
Samoaja X, Eräeväät Edition 
24.04.2020-26.04.2020 Syöksynsuun leirikeskus Syöksynsuu 27, 13500 Hämeenlinna
 
Seikkailijoiden ja tarpojien kevätretki 2020 - PERUTTU 
24.04.2020-26.04.2020 
 
Selviytyjät Rankinen 
24.04.2020-26.04.2020 Rankinen
 
Tavilan retki 
24.04.2020-26.04.2020 
 
(Peruttu) Johtajisto Goes Tallinna 
25.04.2020-25.04.2020 
 
FiSSc: Scoutledarträff i Jakobstad- INSTÄLLD, ERSÄTTS MED ONLINE-TRÄFF 26.4 
25.04.2020-25.04.2020 Anmälning senast 17.4. Jakobstad, PNKB:s kårlokal
 
FiSSc: Scoutledarträff i Åbo - INSTÄLLD; ERSÄTTS MED ONLINE-TRÄFF 26.4 
25.04.2020-25.04.2020 Anmälning senast 17.4. Åbo, Scoutkansliet (LSP)
 
HAPA: Perinteinen kevätkävely, HaPa 55 vuotta 
25.04.2020-25.04.2020 Hauhon Seurakuntatalo, Kotkontie 3, 14700 Hauho
 
HEPO Huhtikuun aluetapaaminen 
25.04.2020-25.04.2020 Vuokkojen kolo Suursuontie 8, 00630 HKI
 
Huhtikuun tiedelauantai- Matojen Matkassa 
25.04.2020-25.04.2020 
 
Hunaja - partiotaitokilpailut 25.4.2020 - RMV ilmoittautuminen 
25.04.2020-25.04.2020 
 
Hunaja 2020 ilmoittautuminen 
25.04.2020-25.04.2020 Unaja, Rauma
 
Hunaja 2020 -kevät- ja seikkailijakilpailut 
25.04.2020-25.04.2020 
 
KiPa Seikkailija- ja kevätkisat Hunaja 2020 - Siirrett'vä, kun uusi aika varmistuu 
25.04.2020-25.04.2020 Rauma, Unaja
 
KKK Törmä 2020 
25.04.2020-25.04.2020 
 
Kolon kutsuvierasavajaiset 
25.04.2020-25.04.2020 Läntinen Pitkäkatu 12, 20100 TURKU
 
Laajennettu piirihallitus 2020 
25.04.2020-25.04.2020 Laajenettu piirihallitus toteutetaan etäkokouksena.
 
L-SP:n kevätkisa lpk:n ilmoittautuminen 
25.04.2020-25.04.2020 Rauma
 
Mava Flanöörien Törmä2020 ilmoittautuminen 
25.04.2020-25.04.2020 Kilpailu paikkaa ei vielä tiedetä
 
Mava Laiskiaisten Törmä 2020 ilmoittautuminen 
25.04.2020-25.04.2020 Kilpailu paikkaa ei vielä tiedetä
 
Mava Liilat Virthevot Törmä2020 ilmoittautuminen 
25.04.2020-25.04.2020 Kilpailu paikkaa ei vielä tiedetä
 
Metsäsudet TÖRMÄ 
25.04.2020-25.04.2020 ESPOO
 
Palvelurssin käytännön osa 2020 
25.04.2020-25.04.2020 SP:n Iso-Evon suurleirivarasto
 
Pepon aikuispartio huhtikuu 
25.04.2020-25.04.2020 PePon aikuispartio kokkaa curryjä erilaisilla retkikeittimillä.
 
PERUTTU: Uusimaa - Lippukuntapäivä 
25.04.2020-25.04.2020 Nummen Seuratalo, Tiedonpolku 7, 09810 Nummi
 
Poiju / Hunaja 2020 -kisat 
25.04.2020-25.04.2020 Rauma / Unaja
 
PoPin oma ilmo Wanha Herra PT-kevätkisoihin tarpojille ja samoajille 
25.04.2020-25.04.2020 Raahe
 
Puukot käyttöön - puulusikkakurssi 
25.04.2020-25.04.2020 Syöksynsuun leirikeskus, Syöksynsuu 27, 13500 Hämeenlinna
 
Päiväretki Isojärven kansallispuistoon 
25.04.2020-25.04.2020 Tiedeka-tiedelaboratorio, Ilvestie 19
 
Päiväretki Isojärven kansallispuistoon 
25.04.2020-25.04.2020 Isojärven kansallispuisto
 
PäPa Törmä 2020 päiväsarjojen kevätkisa (Peruttu) 
25.04.2020-25.04.2020 
 
Siniset PilviPingviinit Törmä 2020 
25.04.2020-25.04.2020 Matinkylä
 
Sopulimursujen osallistuminen Törmä 2020 - päiväsarjojen piirimestaruuskilpailut 
25.04.2020-25.04.2020 Pääkaupunkiseudulla (tarkentuu myöhemmin). Tapahtuman nettisivut: https://www.paakaupunkiseudunpartiolaiset.fi/torma2020/
 
Sudenpentujen päiväretki 25.4. 
25.04.2020-25.04.2020 
 
Suuri Susi 2020 
25.04.2020-25.04.2020 Pyhtää
 
Tervetuloa partioon aikuisena - retkiruoan äärellä! 
25.04.2020-25.04.2020 Könnintie 27 B.
 
Tiedelauantai, Matojen matkassa 25.4. 
25.04.2020-25.04.2020 Tiedeka, Ilvestie 19, Tampere
 
TMS Seikkailijat Hunaja-seikkailijakisoissa 
25.04.2020-25.04.2020 Rauman Unaja
 
Törmä 
25.04.2020-25.04.2020 
 
Törmä 2020 
25.04.2020-25.04.2020 Pääkaupunkiseutu
 
Törmä 2020 
25.04.2020-25.04.2020 Pääkaupunkiseutu
 
Törmä/Piisamit 
25.04.2020-25.04.2020 Pääkaupunkiseutu
 
Veva Seikkailijaretki Tiede ja Taide 
25.04.2020-25.04.2020 Helsinki
 
ViVe Vadelmavuohet Törmään 
25.04.2020-25.04.2020 Matinkylä ympäristöineen
 
Yhteentörmäys-Törmä (piirin päiväsarjojen pt-kisat) 
25.04.2020-25.04.2020 Espoo
 
Yhteentörmäys-Törmä 2020 
25.04.2020-25.04.2020 
 
Arvoitusten saari (Seikkailijoiden yhteinen yöretki) 
25.04.2020-26.04.2020 Saarijärven leirialue.
 
E-KP Piiripäivät 
25.04.2020-26.04.2020 Lauritsalan koulu, Hallituskatu 22, Lappeenranta Lauritsalan seurakuntakoti, Kauppalankatu 1, Lappeenranta
 
Jes&KaTy nahkalilja 2020 
25.04.2020-26.04.2020 Aloituspaikka Partiotalo, Joensuu
 
Kuku sudenpentujen Limingan retki (Jälki-ilmoittautuminen mahdollista)
25.04.2020-26.04.2020 Liminka
 
Käpyjen retki Eskon laavulle 
25.04.2020-26.04.2020 
 
Merilehmien omaretki 
25.04.2020-26.04.2020 Merilehmien omaretki (Mynämäki)
 
Nuuksion retki 
25.04.2020-26.04.2020 
 
PERUTTU - L-SP Ensiavun peruskurssi 
25.04.2020-26.04.2020 Etelä
 
Tavilan retki 
25.04.2020-26.04.2020 
 
TUHAT Klapi 2020 - sudenpentujen kevätretki 25. - 26.4.2020 
25.04.2020-26.04.2020 Kunstenniemi, Rymättylä, Naantali
 
Vårhajk 2020 
25.04.2020-26.04.2020 Kurjenrahka nationalpark, Åbo
 
Välismaalane 
25.04.2020-26.04.2020 Skatören
 
E-KP Partioparaatipäivä 
26.04.2020-26.04.2020 Lauritsala
 
FiSSc: Scoutledarträff i Helsingfors - INSTÄLLD, ERSÄTTS MED ONLINE-TRÄFF 26.4 
26.04.2020-26.04.2020 Anmälning senast 17.4. Helsingfors, Scoutstationen
 
FiSSc: Scoutledarträff i Vasa - INSTÄLLD, ERSÄTTS MED ONLINE-TRÄFF 26.4 
26.04.2020-26.04.2020 Anmälning senast 17.4. Vasa, SFV
 
FiSSc: Scoutledarträff plan B - ONLINE 
26.04.2020-26.04.2020 ONLINE
 
HeHu tutustuminen 26.4.2020 
26.04.2020-26.04.2020 Pajaniemessä, Savontie 370, Lempäälä Ajo-ohje Tampereen suunnasta: Aja moottoritietä Helsingin suuntaan. Nouse Valkeakoski-Hakkari -rampista (Ideapark) ylös Valkeakosken suuntaan. Aja tätä Helsingintietä n. kilometri ja käänny liikenneympyrästä toisesta liittymästä Savontielle (kyltti Savo). Savontietä ajetaan n. 3,5 kilometriä, kunnes tulee Pajaniemi-kyltti tien oikeassa reunassa.
 
KUUS / Murmelit retkikokkeina 
26.04.2020-26.04.2020 Hankaantien laavu Hankaantie 242, 31500 Koski Tl
 
L-SP Otava Tekijäseminaari 
26.04.2020-26.04.2020 YMCA Turku, Sirkkalankatu 27
 
L-SP Sukellus seikkailijaohjelmaan 
26.04.2020-26.04.2020 Etätoteutus
 
Maahiskorvakorut 
26.04.2020-26.04.2020 
 
Maailma-teemapäivä 
26.04.2020-26.04.2020 Noljakan kirkon alakerta
 
Perhepartio huhtikuu 
26.04.2020-26.04.2020 Uppo-Nallen päiväkoti, Isännäntie 22
 
Perhepartio: Pajaniemen retki 
26.04.2020-26.04.2020 Pajaniemessä, Savontie 370, Lempäälä Ajo-ohje Tampereen suunnasta: Aja moottoritietä Helsingin suuntaan. Nouse Valkeakoski-Hakkari -rampista (Ideapark) ylös Valkeakosken suuntaan. Aja tätä Helsingintietä n. kilometri ja käänny liikenneympyrästä toisesta liittymästä Savontielle (kyltti Savo). Savontietä ajetaan n. 3,5 kilometriä, kunnes tulee Pajaniemi-kyltti tien oikeassa reunassa.
 
PäPa Perheiden Partiopäivä (PERUTTU) 
26.04.2020-26.04.2020 Kansalaistori
 
SIIRRETÄÄN PP- Kevätkokous 
26.04.2020-26.04.2020 Kokkola
 
Rannikkoseudun alueen ROK 
26.04.2020-06.09.2020 
 
SP Iltakoulu: KV-koulutukset (avoin kaikille) 
27.04.2020-27.04.2020 Microsoft Teams verkkokokous
 
Suunnistusilta 28.4. 
28.04.2020-28.04.2020 Selviää myöhemmin
 
2020 Toukokuu
Laamojen yöretki 
01.05.2020-02.05.2020 Kunstenniemi
 
Mäntän Alueen ROK 2020 osa 2  
01.05.2020-03.05.2020 
 
Jyrhämän II ennakkotapaaminen 
01.05.2020-03.05.2020 Tuhkasenjärven partiokämppä, Liminka
 
Uusimaa - Monimuotoinen luotsikoulutus (Valkaman yhteydessä) 
01.05.2020-31.08.2020 
 
Uusimaa - Monimuotoinen pestijohtajakoulutus (Valkaman yhteydessä) 
01.05.2020-31.08.2020 
 
J-SP Noppa 2020 sudenpentu- ja seikkailijakilpailut Kiihtelysvaara PERUTTU 
02.05.2020-02.05.2020 Kiihtelysvaara
 
Noppa-Sudenpentu ja Seikkailijakilpailu 
02.05.2020-02.05.2020 Hietasen uimaranta, Vähä-Laukkoskentie, Pornainen
 
FiSSc: Navigatortalko - STÄLLS IN 
02.05.2020-03.05.2020 Anmälning senast 26.4, Lovisa
 
Yksisarvisten retki 
02.05.2020-03.05.2020 Kämppä
 
Hanki2020 - Talvivaellus 
02.05.2020-09.05.2020 Päätetään yhdessä kun vaellusryhmä koossa, esim. Sarek/Halti/Saariselkä. Vaellus järjestetään opastettuna jos vähintään 3 samoajaa/aloittelevaa vaeltajaa.
 
Johtajaneuvosto Kivenlahden Piilevät 3.5.2020 
03.05.2020-03.05.2020 Kolo
 
Koko perheen päiväretki 
03.05.2020-03.05.2020 Longinoja
 
Partioparaati 
03.05.2020-03.05.2020 
 
Partioparaati 
03.05.2020-03.05.2020 Kokoontuminen kololla klo 12.00.
 
Partioparaati 
03.05.2020-03.05.2020 Uusi kolo, Turun keskusta
 
Partioparaati 2020 
03.05.2020-03.05.2020 Turku
 
Partioparaati Turussa 3.5.2020 
03.05.2020-03.05.2020 
 
PERUTTU - L-SP Partioparaati 
03.05.2020-03.05.2020 Tuomiokirkkotori, Turku Kokoontuminen Tuomiokirkkotorilla alkaa klo 13.30. Kenttäjuhla kirkolla alkaa vakiintuneeseen aikaan klo 14.00.
 
TB Juhlavuoden paraatimatka 2020 
03.05.2020-03.05.2020 Turku
 
ViVe Partio tutuksi -kurssi 
03.05.2020-03.05.2020 Viikin kolo (Vouti Björnramin kuja 3)
 
PäPa Kalliokurssi (teoriailta ja käytännön osuus) Peruttu 
03.05.2020-17.05.2020 Havukallio, Hollola
 
HeHu Peter Pan 
04.05.2020-04.05.2020 Tampereen Työväen Teatteri
 
Sailors: Kvällseglats 1-2020 
05.05.2020-05.05.2020 
 
Uusimaa - Webinaari: Houkutteleva ja toimiva lippukunnan viestintä 
05.05.2020-05.05.2020 kotisohvalla netin välityksellä
 
Sailors: Kvällsseglats 2-2020 
06.05.2020-06.05.2020 
 
Kaupunkiseikkailu Porvoossa 
07.05.2020-07.05.2020 Porvoon keskusta
 
Kymi Seikkailijoiden toiminnallinen seikkailu "Kadonneiden retkieväiden mysteeri" 
07.05.2020-07.05.2020 Myllykoski
 
Kymi Tarpojien piirimajakka Amazing Race Kymenlaakso 
07.05.2020-07.05.2020 Kymenlaakso
 
Merikotkien vaellus 
08.05.2020-09.05.2020 
 
Takapiha '20 
08.05.2020-09.05.2020 Ristisillanpuisto, Vantaa
 
EI KÄYTÖSSÄ! Saaristoseikkailu 
08.05.2020-10.05.2020 Kopparnäs - Störsvik Kopparnäsintie 432, 10160 Degerby
 
FiSSc: Roversmäll - STÄLLS IN 
08.05.2020-10.05.2020 Anmälning senast 31.3, Vasa, Kronvik lägergård
 
Keväthaikki 
08.05.2020-10.05.2020 Ympäri kansallispuistoa ja lähiseutuja.
 
Kevätvaellus 2020 
08.05.2020-10.05.2020 Teijon kansallispuisto
 
Kohtaus 2020 
08.05.2020-10.05.2020 Järvenpään seurakuntaopisto
 
KuKu Tarpojapoikien retki 2020K 
08.05.2020-10.05.2020 Särkijärvi
 
Saaristoseikkailu 
08.05.2020-10.05.2020 Inkoo, Kopparnäs, Kopparnäsintie 432, 10160 Degerby
 
SP Valmentajakoulutus 2/2020 
08.05.2020-10.05.2020 Seurakuntaopisto, Järvenpää
 
Vaeltajaretki 
08.05.2020-10.05.2020 Partiokämppä pääkaupunkiseudulla
 
Viikonloppupurjehdus 
08.05.2020-10.05.2020 Heinänokan partiovenesatama, Heinänokantie 16, 20960 Turku.
 
E-KP Hepohiekan kevättalkoot 
09.05.2020-09.05.2020 Etelä-Karjalan Partiolaiset ry:n leirialue Hepohiekka, Taipalsaari
 
E-KP SuSe-kisa Noppa 2020 - SIIRRETÄÄN SYKSYYN 
09.05.2020-09.05.2020 
 
EPT Vihree/PERUTTU 
09.05.2020-09.05.2020 Kauniainen ja Keski-Espoo
 
FiSSc: Navigatortalko - STÄLLS IN 
09.05.2020-09.05.2020 Anmälning senast 3.5, Lovisa
 
HeHu HP:n sudenpentukilpailu NOPPA 
09.05.2020-09.05.2020 Ruovesi
 
J-SP OrViKe kevätkisat Lauantain toivotut ALKUPERÄINEN AIKA PERUTTU, UUTTA SELVITELLÄÄN 
09.05.2020-09.05.2020 Kuopio
 
KaKa-Sudenpentujen kisa (Marjo muokkaa vielä) 
09.05.2020-09.05.2020 Jossain, en muista
 
Lauantain toivotut mäkipartiolaisten ilmoittautuminen 
09.05.2020-09.05.2020 Kuopio
 
Lauantain toivotut'20 kisamatka 
09.05.2020-09.05.2020 Kuopio
 
L-SP Sudenpentukilpailu Noppa 
09.05.2020-09.05.2020 Piikkiö
 
NiSa: Sudenpentukilpailu Noppa 
09.05.2020-09.05.2020 
 
Nokkosten sudenpentukisailmoittautuminen 
09.05.2020-09.05.2020 Piikkiö
 
Noppa 2020 
09.05.2020-09.05.2020 Piikkiö
 
Noppa 2020 - sudenpentukilpailut - RMV ilmoittautuminen 
09.05.2020-09.05.2020 
 
Noppa20 sudenpentukilpailu 
09.05.2020-09.05.2020 Ruovesi
 
PERUTTU /SIIRRETÄÄN PP - Noppa - Sudenpentu- ja seikkailijakilpailu 
09.05.2020-09.05.2020 Muhos
 
PERUTTU: Sisupartiolaisten kaikille avoin kevätretki Mäntsälän Saareen (Jälki-ilmoittautuminen mahdollista)
09.05.2020-09.05.2020 Keuda Saaren Kartano, Puutarhantie 1, Saarentaus (Mäntsälä)
 
PP - Noppa - Sudenpentu- ja seikkailijakilpailu tekijäilmo 
09.05.2020-09.05.2020 Muhos
 
SIIRRETÄÄN PP - Noppa - Sudenpentu- ja seikkailijakilpailu 
09.05.2020-09.05.2020 Haapavesi
 
Talkoolainen sudenpentukisoihin 
09.05.2020-09.05.2020 Ruovesi
 
TSK piirin sudenpentukilpailuihin 
09.05.2020-09.05.2020 
 
JOTT nahkaliljat 2020 
09.05.2020-10.05.2020 Katariinan kirkko - Takkulankorpi
 
Liito-oravien ROK-retki 
09.05.2020-10.05.2020 
 
Kaakon Aluetapaaminen 2-2020 
11.05.2020-11.05.2020 Kulosaaren kartanon sauna
 
Kotilot: suunnistusta (vk 20, päivä ja aika tarkentuu myöhemmin) 
11.05.2020-11.05.2020 Turun seudulla, paikka ja aika tarkentuu myöhemmin.
 
HeSS: Lärkans talko maj 2020 INSTÄLLT 
12.05.2020-12.05.2020 Lärkans scoutsttuga, Ruuhijärvivägen 5, Noux, Esbo
 
Kuinka voin vaikuttaa kaupungin kaavoitukseen! / PERUTTU 
12.05.2020-12.05.2020 Partioasema (Töölönkatu 55)
 
Sailors: Kvällsseglats 3-2020 
12.05.2020-12.05.2020 
 
HeSS: Första hjälpen uppdatering INSTÄLLD 
14.05.2020-14.05.2020 Helsingfors, Scoutstationen, Tölögatan 55
 
Karhunkömmellys 
15.05.2020-16.05.2020 Paikka
 
Amazing Race -kevätretki 
15.05.2020-17.05.2020 
 
Etelä-Turun Ryhmänohjaajakoulutus 2020 / 1. osa 
15.05.2020-17.05.2020 
 
Kanahaukkojen vaellus 
15.05.2020-17.05.2020 
 
Lippukunnan kevätvaellus 
15.05.2020-17.05.2020 Helvetinjärven kansallispuisto
 
Luodetuuli III 
15.05.2020-17.05.2020 Oriniemen partiomaja
 
Moomma ROK - Toinen osa 
15.05.2020-17.05.2020 Kannus
 
PERUTTU - Tervaus 2020 
15.05.2020-17.05.2020 Kiljava
 
PäPa Leikkikurssi 1/2020: Mittarimato (Peruttu) 
15.05.2020-17.05.2020 Kiljava
 
ROK 2 osa 
15.05.2020-17.05.2020 Kannus
 
Seikkalijapeli 
15.05.2020-17.05.2020 
 
Tosuseminaari ja Hallituksen Kesäsemma LUONNOS 
15.05.2020-17.05.2020 Röskön Leirikeskus Rösköntie 9, 82580 Kitee
 
Uusimaa - Melontaretki 
15.05.2020-17.05.2020 Päijänne
 
Uusimaa – Valkaman tekijäseminaari 
15.05.2020-17.05.2020 Paikka varmistuu lähempänä
 
Viikonloppupurjehdus 
15.05.2020-17.05.2020 Heinänokan partiovenesatama, Heinänokantie 16, 20960 Turku.
 
Ikäkausisiirtymät 
16.05.2020-16.05.2020 
 
Ilmoittautuminen SuSe-kisaan 
16.05.2020-16.05.2020 
 
J-SP Noppa' 20 kisamatka 
16.05.2020-16.05.2020 Viitasaari
 
J-SP Noppa 2020 sudenpentu- ja seikkailijakilpailut Viitasaari PERUTTU 
16.05.2020-16.05.2020 Viitasaari
 
KuVe ennakkoilmoittautuminen Noppa 2020 -partiotaitokilpailuihin 
16.05.2020-16.05.2020 Viitasaari
 
Noppa 2020 Mäkipartiolaisten ilmoittautuminen 
16.05.2020-16.05.2020 Viitasaari
 
Noppa 2020- Sudenpentu ja seikkailija kisat 
16.05.2020-16.05.2020 Myllykoski
 
Tävgi kevät-pt-kilpailu Inarissa 16.5.2020 
16.05.2020-16.05.2020 Inari
 
E-KP Jarrun Lenkki - SIIRTYY KEVÄÄLLE 2021 
16.05.2020-17.05.2020 Lappeenrannan ja Luumäen maasto
 
Kärppien laavuretki 
16.05.2020-17.05.2020 Vähä-Kausjärven laavu
 
PERUTTU - L-SP Ensiavun jatkokurssi 
16.05.2020-17.05.2020 Etelä
 
PäPa Valppaana 2020 yösarjojen kevätkisa (Peruttu) 
16.05.2020-17.05.2020 
 
Takatalvi 2020 
16.05.2020-17.05.2020 Töölön Sinisten kämppä Långvikissa Hummelvikintie 99
 
Vapaaehtoispesti 
16.05.2020-31.12.2020 
 
Jänöhetki 3/20 
17.05.2020 Olarin alue
 
Kevään tutustumiskäynti lippukunta Jeanne d'Arcin kämpille Nuuksioon 
17.05.2020-17.05.2020 Lippukunta Jeanne d'Arc:n partiokämpät (Suokalliontie 21, 02860 Espoo)
 
Perhepartio: Keltolahden retki 
17.05.2020-17.05.2020 Keltolahdessa, Keltolahdentie Keltolahden kämppä sijaitsee Keltolahdentiellä Pulesjärven rannalla. Aja Jyväskyläntietä itään päin, ja käänny liittymästä Teisko/Aitolahti. Jatka Kaitavedentietä oikealle kohti Teiskoa, kunnes saavut risteykseen, jossa vasemmalla Sorilan koulu ja oikealla punainen maatalo. Käänny oikealle Pulesjärventielle ja jatka n. 9 km, kunnes vasemmalla näkyy kyltti Keltolahteen. Aja tätä pikkutietä pitkin pienen puuvajan kohdalle ja olet perillä. Johtajat tulevat vastaan opastamaan pysäköinnissä ja leirialueelle löytämisessä.
 
Sepeli 
17.05.2020-17.05.2020 
 
Kotilot: Luolavuori-retki 
19.05.2020-19.05.2020 Luolavuori
 
PäPa Organisaatiossa toimiminen -koulutusilta: Ryhmän toiminnan suunnittelu 
19.05.2020-19.05.2020 Partioasema (Töölönkatu 55)
 
PERUTTU - Fillari 2020 (siirtyy vuoteen 2021) 
20.05.2020-21.05.2020 Oulun alue
 
Erä-Piste 
20.05.2020-22.05.2020 Rajamyyrä, Saaren kylä, Mäntsälä
 
LeKo Kolilla 2020 
20.05.2020-24.05.2020 Kolin kansallispuisto
 
PäPa Partiojohtaja-peruskurssi 4-2020 helatorstai / PERUTTU 
20.05.2020-24.05.2020 Kavalahden leirikeskus
 
PERUTTU - L-SP Suunnistusmestaruuskilpailut "Ilmoi pidelly" 
21.05.2020-21.05.2020 Pori
 
Sailors: Dagsseglats 1 
21.05.2020-21.05.2020 Brändö Seglare
 
SP Ko-Gi 139 (kaamos) 
21.05.2020-21.05.2020 Tarkista partio.fi/kogi
 
20 klassiker 
21.05.2020-23.05.2020 Prästö lägerområde
 
FiSSc: Skepparkurs, praktik - STÄLLS IN 
21.05.2020-24.05.2020 Anmälning senast 15.4, Lovisa-Helsingfors
 
SIIRRETÄÄN PP - Vaelluskurssi (ET3) 
21.05.2020-24.05.2020 Avoinna
 
SiSi - PATIKKA - Vaellus Evolle SIIRTYY 
21.05.2020-24.05.2020 Simpsiön ylälaavu , kokoontuminen klo 14 näkötornilla.
 
Å'Bear 2020 
21.05.2020-24.05.2020 Ahvenanmaa
 
Ömeising Reissu 2020 - tekijät 
21.05.2020-24.05.2020 
 
Kuus Kesäleiri 2020 
22.05.2020-24.05.2020 Kesä-Angela (Angelantie 77, 25230 Angelniemi)
 
PERUTTU - L-SP Selviytymismajakka Sotahuuto 
22.05.2020-24.05.2020 Somero
 
PP- Touko-Tuulevat - Luottamushenkilöpäivät 
22.05.2020-24.05.2020 Etäkokous
 
Rapina&Ryske 
22.05.2020-24.05.2020 Rajamyyrä, Saaren kylä, Mäntsälä
 
Timantti-Tikkojen yöretki 
22.05.2020-24.05.2020 Peurantupa, Nummela
 
Viikonloppupurjehdus 
22.05.2020-24.05.2020 Heinänokan partiovenesatama, Heinänokantie 16, 20960 Turku.
 
E-KP Veneenohjaajakurssi VOK 2020 HUOM! Muuttuneet päivät 
22.05.2020-05.07.2020 
 
Pepon aikuispartio toukokuu 
23.05.2020-23.05.2020 PePon aikuispartio
 
Sauvon Hakkisten kevätretki Kasnäsiin 
23.05.2020-23.05.2020 Kasnäs
 
Sepeli 2020 
23.05.2020-23.05.2020 Itä-Turku
 
UET päiväretki Yyteriin 
23.05.2020-23.05.2020 Yyteri, Pori
 
Johtajahuolto 
23.05.2020-24.05.2020 Kirisiskojen Kirilä
 
Kadonneen saaren arvoitus (Seikkailijoiden yhteinen yöretki) 
23.05.2020-24.05.2020 Saarijärven leirialue.
 
Kymen Vartiot Reissu20 
24.05.2020 Tampere
 
Kymen Vartiot Reissu20 
24.05.2020 Tampere
 
Kymen Vartiot Reissu20 
24.05.2020 Tampere
 
NäKit Reissu 2020 
24.05.2020 Tampere
 
Näsijärven Kipinät Reissu 2020 -ilmoittautuminen 
24.05.2020 Tampere
 
Partioparaati ja Reissu 2020 
24.05.2020 Tampere
 
KaVan Reissu 2020 
24.05.2020-24.05.2020 Tampere
 
Kevätjuhla 
24.05.2020-24.05.2020 
 
LaEv Reissu 2020 
24.05.2020-24.05.2020 Lähtö Lammin Turvantalolta klo 9.15 Partioparaati Tampereella, iltapäivä Särkänniemessä Lähtö Särkänniemestä kotiin klo 19.00
 
MHV Reissu2020 
24.05.2020-24.05.2020 Tampere
 
Reissu20 
24.05.2020-24.05.2020 Tampere
 
Reissu2020_TuTu 
24.05.2020-24.05.2020 Tampere
 
Rogainmestaruuskilpailut 
24.05.2020-24.05.2020 Turun seutu
 
Suomen Partiolaisten Rogaining-suunnistusmestaruuskilpailut 
24.05.2020-24.05.2020 Turun seutu
 
Maahisten t-paidat ja hupparit 
26.05.2020-30.06.2020 
 
SIIRTYY UUTEEN AJANKOHTAAN - L-SP Iltapurjehdus aikuisille ja piiriluottiksille, Pori 
27.05.2020-27.05.2020 Lähtö: Kallo, Pori
 
SIIRTYY UUTEEN AJANKOHTAAN - L-SP Iltapurjehdus aikuisille ja piiriluottiksille, Turku 
27.05.2020-27.05.2020 Lähtö: Heinänokan partiovenesatama, Turku
 
Joutsikäpy 
27.05.2020-29.05.2020 Tammen leirikeskus
 
SIIRTYY SYKSYLLE - L-SP Sisujen iltapurjehdus 
28.05.2020-28.05.2020 Turku
 
Joensuun SuurSePeli 2020 
30.05.2020-31.05.2020 Sikrenvaaran leirikeskus Koveronvaarantie 2 81320 KUISMAVAARA
 
E-KP Piirihallituksen kokous 5/20 
31.05.2020-31.05.2020 Lappeenranta
 
Sailors: Dagsseglats 2 
31.05.2020-31.05.2020 Brändö Seglare
 
Kuku Lippukuntaleiri 2020, muut kuin sudenpennut 
31.05.2020-04.06.2020 Ruokoniemen lähimaasto
 
KuKu Lippukuntaleiri 2020, perhepartio 
31.05.2020-04.06.2020 Ruokoniemen lähimaasto
 
TT Saariselän vaellus 
31.05.2020-07.06.2020 Urho Kekkosen Kansallispuisto, Saariselkä
 
2020 Kesäkuu
Kuku Lippukuntaleiri 2020 Sudenpennut 
01.06.2020-04.06.2020 Ruokoniemen lähimaasto
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Hirvensalo 1", 1.-5.6.2020 
01.06.2020-05.06.2020 Syvälahden koulu, Vanha Kakskerrantie 8, 20900 Turku
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Lauste 1", 1.-5.6.2020 
01.06.2020-05.06.2020 Lausteen seurakuntakoti, Maistraatinpolku 1, 20750 Turku
 
Alkulähteille - Englannin juhlaleiri 2020 - 
01.06.2020-08.06.2020 Englanti
 
Huippuvuorten vaellus 
01.06.2020-08.06.2020 
 
PäPa Ulko boulder kokeilu 
03.06.2020-03.06.2020 Ulkona
 
Åland 2020 
03.06.2020-07.06.2020 Ahvenanmaa
 
Koulutuspurjehdus 2020 
03.06.2020-17.06.2020 Raisio - Hanko - Porkkala - Hanko - Raisio
 
E-KP Iltapurjehdus 
04.06.2020-04.06.2020 
 
#Meidän meri 2020 
04.06.2020-07.06.2020 Rymättylän Kunstenniemi
 
L-SP VOK Saaristomeri käytännön osa 
05.06.2020-07.06.2020 Saaristomeri
 
RMP:n Puolan matka 
05.06.2020-08.06.2020 
 
NiiNu 30v. Iltajuhla 
06.06.2020-06.06.2020 Honkamaja, Nupurintie 24, 02820 Espoo
 
NiiNu 30v. Päiväjuhla 
06.06.2020-06.06.2020 Honkamaja, Nupurintie 24, 02820 Espoo
 
Uusimaa - kevätkokous 
06.06.2020-06.06.2020 Nummen Seuratalo, Tiedonpolku 7, 09810 Nummi
 
Vargungeseglats 
06.06.2020-06.06.2020 
 
Sailors: Veckoslutsseglats 1-2020 
06.06.2020-07.06.2020 Brändö Seglare
 
Rovers go Slovenia 
06.06.2020-12.06.2020 Godzna Sola, Slovenia
 
Kasukka-pyörävaellus "Åland 2020" Ahvenanmaalla 
06.06.2020-13.06.2020 Ahvenanmaa
 
Tokka-Lotta Atlantic Expedition Brest-Oostende 
06.06.2020-20.06.2020 Tokka-Lotta II Brest-Oostende
 
FiSSc: Kvällsseglats för äventyrsscouter 
08.06.2020-08.06.2020 Anmälning senast 30.4, s/y Navigator, Helsingfors
 
Spejarnas sommarläger 
08.06.2020-11.06.2020 Partioniemi, Lojo
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Hirvensalo 2", 8.-12.6.2020 
08.06.2020-12.06.2020 Syvälahden koulu, Vanha Kakskerrantie 8, 20900 Turku
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Lauste 2", 8.-12.6.2020 
08.06.2020-12.06.2020 Lausteen seurakuntakoti, Maistraatinpolku 1, 20750 Turku
 
Juhlavuoden kesäleiri - muut 
08.06.2020-14.06.2020 Vahojärven leirikeskus, Parkano
 
Juhlavuoden kesäleiri - se,ta 
08.06.2020-14.06.2020 Vahojärven leirikeskus, Parkano
 
Lippukunnan Lapin reissu 2020 + Hirvas 2020 
08.06.2020-14.06.2020 Tornio sekä Hirvas-leiripaikka, Kuolpuna, 99340 Raattama
 
Lippukunnan Lapin reissu 2020 + Hirvas 2020 
08.06.2020-14.06.2020 Tornio sekä Hirvas-leiripaikka, Kuolpuna, 99340 Raattama
 
Metsähärdelli '20 
08.06.2020-14.06.2020 
 
Vaeltajien ja aikuisten Lapin matka 
08.06.2020-14.06.2020 Lappi
 
FiSSc: Kvällsseglats för äventyrsscouter 
09.06.2020-09.06.2020 Anmälning senast 30.4, s/y Navigator, Helsingfors
 
FiSSc: Kvällsseglats för äventyrsscouter 
10.06.2020-10.06.2020 Anmälning senast 30.4, s/y Navigator, Helsingfors
 
Viking 2020 - lägret 
10.06.2020-12.06.2020 Scoutstugan Vavakka i Esbo (Noux)
 
HMT goes Enklanti 
10.06.2020-16.06.2020 Hyvinkään Metsätyttöjen samoajat, vaeltajat ja aikuiset lähtevät Englantiin 2020 kesäkuussa. Matkustamme road trip henkeen ympäri Englantia yöpyen leirintäalueilla ja vierailemme suurimmissa partionähtävyyksissä kuten Gilwell Park, Brownsea Island ja Pax Lodge. Alustava matkasuunnitelma (tarkennuksia ja muutoksia tulossa): 10.6. Oxford 12.6. Stonehenge 13.6. Brownsea Island 14.6. Lontoo / Pax Lodge 15.6. Gilwell Park Osallistuminen: Osallistujksi hyväksytään kaikki vuoden 2019 aikana samoajaikäkauteen tai sitä vanhempaan ikäkauteen kuuluvat henkilöt. Matkan aikana alle 18-vuotiaiden osallistujien kohdalla suunnitellaan matkan yksityiskohdat huoltajien kanssa. Matkat: Matkustamme Yhdistyneeseen kuningaskuntaan lentoteitse ja matkustamme valtion sisällä alustavan suunnitelman mukaan autolla. Yövymme leirintäalueilla/hostelleissa, matkan aikana arviolta noin kolmessa eri kohteessa. Hinta: maksimissaan 500 €/osallistuja. Koska osallistuminen halutaan matkustaa mahdollisimman monelle, pysytään matkan kokonaishinnassa tämän määrän sisällä. Tämän lisäksi teemme runsaasti varainkeruuta vuoden 2019 ja 2020 aikana, jotta jokaisen osalistujan omakustannehinta pysyisi mahdollisimman matalana. Tarkka hinta selviää syksyllä 2019, kun osallistujien määrä on selvinnyt ja voimme tehdä lopulliset matkavaraukset. Muuta huomioitavaa: Lähdemme matkalla lippukuntamme ja suomalaisen partiotoiminnan edustajina, joten matkan aikana on toimittava tämän tehtävän arvon mukaisesti.
 
L-SP Hortoillen Urheilupuistossa 
11.06.2020-11.06.2020 Turun Urheilupuisto
 
FOKKA 2020 
11.06.2020-14.06.2020 Rymättylä, Vienola
 
Juhlavuoden kesäleiri - supe 
11.06.2020-14.06.2020 Vahojärven leirialue, Parkano
 
Praasu 
11.06.2020-14.06.2020 Sahakosken Pirtti Koskikalliontie 10 29720 Lamppi
 
FiSSc: Nybörjarseglats för roverscouter och ledare 
12.06.2020-14.06.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Helsingfors-Helsingfors
 
Kassiopeia - sudenpentuleiri 
12.06.2020-14.06.2020 Pyölinranta
 
Mammut 2020 – Vargungeläger 
12.06.2020-14.06.2020 Kavalahti, Ingå
 
MYÖTÄPÄIVÄT 
12.06.2020-14.06.2020 Oulu
 
PERUTTU PP - Myötäpäivät 2020 
12.06.2020-14.06.2020 Oulu
 
PP Terppa ja TePaPa 
12.06.2020-14.06.2020 Oulu
 
TT ry 55 v. juhlamatka Ahvenanmaalle 
12.06.2020-14.06.2020 
 
Vargungeläger: Havet är djupt 
12.06.2020-14.06.2020 Kavalahtis lägercenter, Ingå
 
Kopukka 2.0. 
12.06.2020-16.06.2020 Suomen Partiolaisten leirialue, Evo, Jeon katos ja kulottaja leirilohko
 
Vuolgu ovttas 2020 
12.06.2020-18.06.2020 Nokia - Saariselkä - (Inari) - Nokia
 
Sailors: Veckoslutsseglats 2-2020 
13.06.2020-14.06.2020 Brändö Seglare
 
Äventyrs- och spejarscoutseglats 
13.06.2020-14.06.2020 
 
Mavan vaeltajat chillaa 
14.06.2020-14.06.2020 Ilmoitetaan myöhemmin
 
EP Go Saimaa-kesäleiri 
15.06.2020-18.06.2020 Saimaa.
 
Go Saimaa 
15.06.2020-18.06.2020 
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Hirvensalo 3", 15.-18.6.2020 
15.06.2020-18.06.2020 Syvälahden koulu, Vanha Kakskerrantie 8, 20900 Turku
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Lauste 3", 15.-18.6.2020 
15.06.2020-18.06.2020 Lausteen seurakuntakoti, Maistraatinpolku 1, 20750 Turku
 
EP Go Saimaa johtajat 
15.06.2020-19.06.2020 Saimaa.
 
Tokka-Lotta Atlantic Expedition Oostende-Kiel 
20.06.2020-04.07.2020 Tokka-Lotta II Oostende-Kiel
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Hirvensalo 4", 22.-26.6.2020 
22.06.2020-26.06.2020 Syvälahden koulu, Vanha Kakskerrantie 8, 20900 Turku
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Lauste 4", 22.-26.6.2020 
22.06.2020-26.06.2020 Lausteen seurakuntakoti, Maistraatinpolku 1, 20750 Turku
 
MAVETRON'2020/johtajat 
22.06.2020-28.06.2020 Hepohiekka
 
MAVETRON'2020/lapset 
22.06.2020-28.06.2020 Hepohiekka
 
Kesäleiri 2020 
24.06.2020-28.06.2020 Rismalahti, Asikkalan Salonsaari
 
Varainhankinta POWERPULLING 
27.06.2020-27.06.2020 Tykkimäen moottoriurheilurata
 
FiSSc: Yes we can -seglats 
27.06.2020-29.06.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Helsingfors-Hangö
 
Hansa 2020 
27.06.2020-05.07.2020 
 
J-SP Partiojohtajan peruskoulutus Vaellus 2/20 
29.06.2020-05.07.2020 Karhunkierros
 
SP Nordic Adventure Race 2020 Färsaaret 
29.06.2020-06.07.2020 Färsaaret
 
Kesäleiri 2020 
30.06.2020-05.07.2020 Valkeekivi, Siivikkala
 
Vaskooli 
30.06.2020-05.07.2020 Lapinhäme, Muotkantie 172, 99830 Saariselkä.
 
2020 Heinäkuu
Sinikellojen kesäleiri 2020 
01.07.2020-04.07.2020 Vehmaan Myllyjärvi
 
FiSSc: Skärgårdsseglats 1 
01.07.2020-05.07.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Hangö-Nystad
 
Sinikellojen kesäleiri 2020 / JOHTAJIEN ILMOITTAUTUMINEN 
01.07.2020-05.07.2020 Vehmaan Myllyjärvi
 
Susikyrö'20 
01.07.2020-05.07.2020 
 
Nimbus 2020 
01.07.2020-08.07.2020 Evon leireilyalue
 
Mänttä "Mallileiri" 2020 
01.07.2020-09.07.2020 Mäntänvuoren leiripaikka
 
LAPPI20 
03.07.2020-11.07.2020 Nukkumajoen leirikämppä, Inari
 
ABISKO 2020 
03.07.2020-12.07.2020 SPR:n leirikeskus, Pastuskeri
 
Abiskon vaellus 2020 
03.07.2020-12.07.2020 Abisko, Kiirunan kunta, Ruotsi
 
Långfärd, etapp 1 
04.07.2020-10.07.2020 
 
Kyynärä2020 - friendship camp 
04.07.2020-11.07.2020 Vanha metsäkoulu, Tammela
 
Kebne'20 
04.07.2020-12.07.2020 Noin 2100:n metrin korkeuteen nouseva Kebnekaise ympäröivine vuoristomaisemineen on vaellusten klassikko ja yksi Lapin kauneimmista helmistä! Sovitaan vaellusreitti (Abiskosta/Nikkaluoktasta) ja -tyyli (siirtyvä/perusleiri Kebnekaisen tunturiasemalla) keväällä kun perusvaellusryhmä kasassa.
 
Tokka-Lotta Atlantic Expedition Kiel-Karlstad 
04.07.2020-18.07.2020 Tokka-Lotta II Kiel-Karlstad
 
FiSSc: Kustseglats 
06.07.2020-10.07.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Nystad-Vasa
 
Sailors: Långseglats 1-2020 
06.07.2020-10.07.2020 Brändö Seglare
 
Polkua virheelliset 2020-samoajavaellus, Abiskon kansallispuisto, Sweden 
08.07.2020-15.07.2020 Abiskon kansallispuisto, Ruotsi
 
EPT Väiski 2020 rakennus- ja purkuleiri 
10.07.2020-10.08.2020 Syndalen
 
FiSSc: Dagsseglatser för vargungar och äventyrsscouter 
11.07.2020-11.07.2020 Anmälning senast 30.4, s/y Navigator, Vasa
 
Långfärd, etapp 2 
11.07.2020-17.07.2020 
 
FiSSc: Offshoreseglats 
12.07.2020-19.07.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Vasa-Sundsvall/Höga kusten-Åbo
 
Kandersteg 
14.07.2020-17.07.2020 Kandersteg, Sveitsi
 
Uusimaa – Piirileiri Valkama 2020 
15.07.2020-23.07.2020 Syndalen, Hanko
 
1. legi: Pori - Uusikaupunki, 17.-19.7.2020 
17.07.2020-19.07.2020 
 
L-SP Otava 2020 Rakennus- ja purkuleiri 
17.07.2020-02.08.2020 Rymättylä, Maisaari
 
Långfärd, etapp 3 
18.07.2020-25.07.2020 
 
Tokka-Lotta Atlantic Expedition Karlstad-Ajola 
18.07.2020-01.08.2020 Tokka-Lotta II Karlstad-Ajola
 
2. legi: Uusikaupunki - Rymättylä, 19.7.- 22.7.2020 
19.07.2020-22.07.2020 
 
Etelä-Helsinki Kettu 2020 
19.07.2020-26.07.2020 Rönnäs, Loviisa
 
FiSSc: Dagsseglats för äventyrsscouter 
20.07.2020-20.07.2020 Anmälning senast 30.4, s/y Navigator, Åbo
 
AVARA 2020, Helsinki pohjoinen -alueleiri 
20.07.2020-26.07.2020 Kavalahden leirikeskus
 
Hööri 2020 
20.07.2020-26.07.2020 Iin karhusaari
 
E-KP Saaga 2020 
20.07.2020-27.07.2020 E-KP:n Hepohiekan leirialue, Taipalsaari
 
Squadron'20 
20.07.2020-29.07.2020 
 
Melontavaellus 2020 
21.07.2020-25.07.2020 Lähtö Siltamäestä, vaellus Oravi-Varkaus akselilla
 
Kesäleiri: Juankosken korpikulkurit, Kinahmin kiipijät, Riistaveden vaarunvartijat, Linnavuoren tähyilijät. Ikäkaudet: Tarpojat (12-14 v), Samoajat (15-17 v), Vaeltajat (18-22 v), Aikuiset 
22.07.2020-26.07.2020 Salpatupa Säyneinen
 
L-SP Otava 2020 Sisuilmoittautuminen 
22.07.2020-26.07.2020 Maisaari, Rymättylä
 
L-SP Otava 2020 
22.07.2020-29.07.2020 Maisaari, Rymättylä
 
L-SP Otava Alusilmoittautuminen 
22.07.2020-29.07.2020 Rymättylä, Maisaari
 
Ionos 2020 
23.07.2020-26.07.2020 EFRY (Räyskälä)
 
J-SP Matka Venäjän Jamboreelle 
23.07.2020-31.07.2020 
 
Kesäleiri: ilmottautuminen sudenpennut ja seikkailijat. Juankosken korpikulkurit, Kinahmin kiipijät, Riistaveden vaarunvartijat, Linnavuoren tähyilijät. 
24.07.2020-26.07.2020 Salpatupa Säyneinen
 
FiSSc: Dagsseglats för roverscouter och ledare 
25.07.2020-25.07.2020 Anmälning senast 30.4, s/y Navigator, Åbo
 
Sailors: Långseglats 2-2020 
25.07.2020-29.07.2020 Brändö Seglare
 
Muddus 2020 
25.07.2020-01.08.2020 99870 Inari
 
FiSSc: Skärgårdsseglats 2 
26.07.2020-29.07.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Åbo-Sagu (Najs 2020)
 
Kielas20 Lapinleiri 
26.07.2020-03.08.2020 Saariselkä
 
Najs 2020 Bygg- och rivläger 
26.07.2020-07.08.2020 Ahtela, Sagu
 
Galaksi2020 
27.07.2020-02.08.2020 Ruislehdonmäki, Kouvola
 
KyKin kesäleiri Pyramidihuijaus 
27.07.2020-02.08.2020 Tampereella, Vähäsillan leirikeskuksessa.
 
Naumi2790 
27.07.2020-02.08.2020 Naumin leirialue, Naumintie 232, 19310 Karilanmaa, Sysmä
 
SP Euroopan Jamboree 
27.07.2020-06.08.2020 Gdansk, Puola
 
FiSSc: På Rätt Köl 
28.07.2020-28.07.2020 Båtlagsanmälning senast 30.4, Sagu
 
Kööri 2020 
28.07.2020-03.08.2020 Leiri järjestetän Kavalahden leirikeskuksessa Ikoossa Björnvikintie 109 10230 Inkoon as.
 
Kööri 2020 Keski-Helsingin alueleiri 
28.07.2020-03.08.2020 Kavalahden leirikeskus Björnvikintie 109, 10230 Inkoon as.
 
Muisku’20 Vantaan alueleiri 
28.07.2020-04.08.2020 Palotarus, Padasjoki
 
3. legi: Rymättylä - Kustavi, 29.7.-31.7.2020 
29.07.2020-31.07.2020 
 
Kultakuume'20 
29.07.2020-02.08.2020 Iisalmi ja Sonkajärvi
 
Kaakon Kesäleiri 2020 
29.07.2020-04.08.2020 Vaakaniemi, Ylöjärvi
 
Busstransport till Najs 2020 
29.07.2020-05.08.2020 
 
EPT Väiski 2020 (Jälki-ilmoittautuminen mahdollista)
29.07.2020-05.08.2020 Syndalen, Hanko
 
FiSSc: Najs 2020 
29.07.2020-05.08.2020 Ahtela, Sagu
 
Teoria neljä (Kesäleiri 2020) 
30.07.2020-02.08.2020 
 
4. legi: Kustavi - Pori, 31.7.-1.8.2020 
31.07.2020-01.08.2020 
 
2020 Elokuu
Patikka'20 
01.08.2020-09.08.2020 Vaelluksemme alkaa ja päättyy Ruotsin Nikkaluoktaan.
 
HP Partiojohtajaperuskurssi 4/2020, retkeilypainotus 
01.08.2020-06.09.2020 Aloitustapaaminen: 1.8. Pajaniemi Retkiosa: 3.-6.9. Loppi
 
Lapin Vaellus 2020 
02.08.2020-09.08.2020 
 
PP - Vaelluskurssi (ET3) 
03.08.2020-07.08.2020 Lappi
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Hirvensalo 5", 3.-7.8.2020 
03.08.2020-07.08.2020 Syvälahden koulu, Vanha Kakskerrantie 8, 20900 Turku
 
Turun Partiolaisten Leiriseikkailu "Lauste 5", 3.-7.8.2020 
03.08.2020-07.08.2020 Lausteen seurakuntakoti, Maistraatinpolku 1, 20750 Turku
 
Lippukunnan kesäleiri 
03.08.2020-09.08.2020 
 
HP Kohu-samoajaleiri 
05.08.2020-08.08.2020 Keuruu
 
HP Kohu-tekijät 
05.08.2020-08.08.2020 Iso Kirja, Keuruu
 
FiSSc: Skärgårdsseglats 3 
05.08.2020-09.08.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Sagu (Najs 2020) - Helsingfors
 
Åland Runt -pyörävaellus Ahvenanmaalla 5.-9.8.2020 
05.08.2020-09.08.2020 Ahvenanmaa
 
E-KP ROK 2020 
07.08.2020-09.08.2020 
 
SP Eräopaskurssi - teoriaosa 
13.08.2020-16.08.2020 Eri paikoissa
 
ViVe Visio 2025 
14.08.2020-15.08.2020 Vavakka (Suopursuntie 11, Nuuksio)
 
FiSSc: Roverscout- och ledarseglats 
14.08.2020-16.08.2020 Anmälning senast 30.4. s/y Navigator: Helsingfors-Helsingfors
 
KuKu Toimintasuunnitelmaviikonloppu 2020S 
14.08.2020-16.08.2020 Ruokoniemen leirikeskus
 
L-SP Aikuisten veneenohjaajakurssi, teoriaosa 
14.08.2020-16.08.2020 
 
Tapio 2020 
14.08.2020-16.08.2020 Ojantie 8, Vehmaa
 
SP Value Based Leadership -koulutus 7/2020 
14.08.2020-17.01.2021 
 
E-KP Megasemma; kärkikolmikolle, piirinluottiksille ja kaikille toiminnasta kiinnostuneille 
15.08.2020-15.08.2020 
 
Uusimaa - Piirin luottisseminaari 
15.08.2020-15.08.2020 Ilmoitetaan myöhemmin
 
HP Lippukunnanjohtajien perehdytys 
19.08.2020-19.08.2020 Tampere
 
L-SP Toiminnansuunnittelun päättäminen 
20.08.2020-20.08.2020 
 
L-SP Toiminnansuunnittelun päättäminen 
20.08.2020-20.08.2020 
 
FiSSc: UteÖverlevnad 
21.08.2020-23.08.2020 Anmälning senast 30.4, Nyland
 
L-SP Survival (ET3) 
21.08.2020-23.08.2020 
 
Lököjotos LVI 
21.08.2020-23.08.2020 Pohjois-Karjala, kisakyyti Joensuusta.
 
PP - Retkeilyn peruskurssi - K 22 (ET1) 
21.08.2020-23.08.2020 Pattijoki
 
PäPa Draamakurssi 2020 
21.08.2020-23.08.2020 Kiljava
 
Uusimaa - Partiojohtajan peruskoulutus 2/2020 
21.08.2020-23.08.2020 Tuusula
 
E-KP Partiojohtajaperuskoulutus 
21.08.2020-18.10.2020 
 
L-SP Turku Pride 2020-kulkue 
22.08.2020-22.08.2020 
 
Sailors: Veckoslutsseglats 3-2020 
22.08.2020-23.08.2020 Brändö Seglare
 
Sauvo soutaen 
22.08.2020-23.08.2020 Sauvo
 
PäPa Erätaito I Peruskurssi 2/2020 
24.08.2020-30.08.2020 Maastossa
 
PP - Hehkut 2020 - Vaasa 
25.08.2020-25.08.2020 Vaasa
 
PäPa aluetiimien välitavoitekeskustelu-ilta (1) 
25.08.2020-25.08.2020 Partioasema, Tiipii+Sahara
 
PP - Hehkut 2020 - Oulu 
26.08.2020-26.08.2020 Oulu
 
PäPa aluetiimien välitavoitekeskustelu-ilta (2) 
26.08.2020-26.08.2020 Partioasema, Tiipii+Sahara
 
PäPa EA-kertauskurssi maastossa 
26.08.2020-26.08.2020 
 
PP - Hehkut 2020 - Kokkola 
27.08.2020-27.08.2020 Kokkola
 
L-SP Kokoontumispurjehdus 
28.08.2020-30.08.2020 
 
Uusimaa & PäPa - Vaeltajatapahtuma Valo 
28.08.2020-30.08.2020 Usmitupa, Hyvinkää
 
LaGrave II 
28.08.2020-06.09.2020 La Grave on pieni kylä Kaakkois-Ranskassa Hautes-Alpesin departementissa Provence-Alpes-Côte d’Azurin alueella. Kauneimpien Alppimaisemien lisäksi runsaasti erilaisia vaellusreittejä, Via Ferrata reittejä (4), ja halukkaille kallio- ja alppikiipeilyreittejä. LaGravea ei turhaan ole useaan kertaan ole äänestetty huippupaikaksi niin luonnon ja itse kylän kauneuden kuin monipuolisten aktiviteettiensa vuoksi! Ja jos tuntuu että LaGrave niin nähty, La Meijen takana avautuu upea Ecrinsin kansallispuisto.
 
Kaaosteoria 2020 
29.08.2020-29.08.2020 Lähtö Puolalanpuistosta. Kisa-alue Turun keskusta ±3km joka suuntaan.
 
PePon aikuispartio elokuu 
29.08.2020-29.08.2020 PePon aikuispartio
 
Kykin johtajahuolto Kuopioon 
29.08.2020-30.08.2020 Luhastensalo, Kuopio
 
Syksyn tutustumiskäynti lippukunta Jeanne d'Arcin kämpille Nuuksioon 
30.08.2020-30.08.2020 Lippukunta Jeanne d'Arc:n partiokämpät (Suokalliontie 21, 02860 Espoo)
 
2020 Syyskuu
Syysleiri 
01.09.2020-02.09.2020 Syvälahti
 
L-SP Aikuisluotsitapaaminen, Rauma 
02.09.2020-02.09.2020 Rauman Partiotalo, Lemsankatu 2, Rauma
 
Partiopuuska – partiosyksyn aloitustapahtuma 2020 
02.09.2020-02.09.2020 Kaikkialla Pohjanmaan partiopaikkakunnilla
 
L-SP Merikisat 
04.09.2020-06.09.2020 
 
Kohtaaminen 2020 
05.09.2020-05.09.2020 Kansalaistori, Helsinki
 
E-KP syyskisat 
05.09.2020-06.09.2020 
 
PP -#Ässä - Y-trainee tapahtuma 
05.09.2020-06.09.2020 Oulu
 
PäPa Erätaito II Jatkokurssi 2/2020 
07.09.2020-13.09.2020 Maastossa
 
PäPa EA1 kaupunkikurssi 2020 
07.09.2020-16.09.2020 Partioasema
 
Uusimaa - Tervetuloa partioon 
08.09.2020-08.09.2020 Porvoon Tuomiorovastin pappila, päärakennus, Suomenkyläntie 6, 06100 Porvoo
 
HP Tampereen Hiippakunnan Seppo -tapaaminen 
09.09.2020-01.09.2020 Jokioisten Kirkko ja partiokolo (Kirkkotie 101, Jokioinen)
 
L-SP Aikuisluotsitapaaminen, Turku 
09.09.2020-09.09.2020 Partiotoimisto, Turku
 
PP - Partiolaisten Hätä ensiapukurssi 
10.09.2020-10.09.2020 Vaasa
 
SP Kipparikurssin käytännönosa 2020 10.-13.9.2020 
10.09.2020-13.09.2020 Saaristomeri
 
SP Vapaaehtoistuen foorumi 2020 
12.09.2020-12.09.2020 Paikka varmistuu myöhemmin
 
PP - Klapi - syyskilpailu - tekijäilmo 
12.09.2020-13.09.2020 Ilmajoki
 
PP - Klapi partiotaitojen syyskilpailu 
12.09.2020-13.09.2020 Ilmajoki
 
PP - Klapin tekijäilmo 
12.09.2020-13.09.2020 Ilmajoki
 
SVPR Nahkaliljat 
12.09.2020-13.09.2020 Nuuksio/ Ööga
 
Uusimaa - Piirin syyspartiotaitokisat Kuusipalaa2020 
12.09.2020-13.09.2020 Ruotsinkylä, Tuusula
 
Ruska leiri 
12.09.2020-18.09.2020 Ruska leiri Muoniossa. Tukikohtanamme on Nuorisokeskus Piispalan omistama matkailukeskus Muotkavaara. https://www.muotkavaara.fi/ Viikon aikana kerkeämme liikkua paljon tunturissa, pelailla yhdessä, saunoa ja nauttia lapin ruskasta. Leirin hinnaksi tulee maksimissaan 120 euroa / leiriläinen. Sisältäen matkat, majoituksen, ruoat ja suunnitellun ohjelman. Mikäli saamme varainhankinnalla kerättyä enemmän rahaa, pystymme tarjoamaan leirin halvemmalla. Lippukunnassa on jo jonkin verran tehty varainhankintaa tätä leiriä silmälläpitäen. Seuraava kohde on Aaria maustemyynti, siitä erillinen viesti. Mukaan ovat tervetulleita myös vanhemmat. Laitamme leirillä itse ruoat joten innokkaita kokkejakin mahtuu mukaan. Päävastuu leiristä on lippukunnan hallituksen aikuisilla. Mukaan tarvitsemme lisää aikuisia puuhaamaan partiolaisten kanssa ja turvaamaan esim pienet vaellukset pienemmillä ryhmillä. Leirille kerätään sitovat ilmoittautumiset 31.5.2020 mennessä partiolaisilta Kuksan kautta. Vanhemmille ilmoittautuminen lippukunnan sähköpostiin vuorenviesti@gmail.com. Laita ilmoittautumislomakkeen lisätietoja kohtaan mahdollinen säännöllinen tai tarvittava lääkitys sekä tiedot perussairauksista. Laita myös hyvä tietää asioita meitä leirin aikuisia varten. Ilmoittautuminen on sitova. Lisätietoja Maarit Huovilainen p. 0400798175 (klo 17 jälkeen)
 
Turva Date Night 2/2020 - Partiokolojen turvallisuus 
15.09.2020-15.09.2020 Partioasema (Töölönkatu 55)
 
PP- Johtokolmikko monimuotokurssi #5 
15.09.2020-15.12.2020 Monimuotokurssi
 
Uusimaa - Monimuotoinen partiojohtajaperuskoulutus 3/20 
15.09.2020-31.12.2020 
 
L-SP Rekrykoulutus 
16.09.2020-16.09.2020 Turun partiotoimisto
 
L-SP Vaeltajien A-ilta "GPS-suunnistus ja geokätköily" 
16.09.2020-16.09.2020 Turku ja Pori
 
PP - Partiolaisten Hätä ensiapukurssi 
16.09.2020-16.09.2020 Kokkola
 
PP - aluetapaaminen - 5 Pöhinä 
17.09.2020-17.09.2020 Kärsämäki
 
Archipelago Race 
18.09.2020-20.09.2020 Heinänokan partiovenesatama, Heinänokantie 16, 20960 Turku
 
E-KP Jatko-ROK 
18.09.2020-20.09.2020 
 
PP-Retkeilyn peruskurssi (ET1) 
18.09.2020-20.09.2020 Lapua
 
PP-Partiojohtajien peruskurssi #32 
18.09.2020-15.11.2020 Piirin keskiosa
 
HP Ennevvanhaa (Or-Vi-kisat) 
19.09.2020-19.09.2020 Tampere
 
L-SP Ensiavun kertauskurssi 
19.09.2020-19.09.2020 Partiotoimisto, Turku
 
L-SP Kurnunkierros XXXIV 
19.09.2020-19.09.2020 Henrikin kirkko, Peltolantie 2, 20720 Turku
 
PP - aluetapaaminen - 4 Valakia 
19.09.2020-19.09.2020 Avoin
 
PP - Noppa - Sudenpentu- ja seikkailijakilpailu - Vaasa 
19.09.2020-19.09.2020 Vaasa
 
PP - Noppa - Sudenpentu- ja seikkailijakilpailu tekijäilmo Vaasa 
19.09.2020-19.09.2020 Vaasa
 
PT-kisa Peluri-Punkku 19.-20.9 / JDA Tigers 
19.09.2020-20.09.2020 
 
Uusimaa - Ensiapukoulutus EA1 
19.09.2020-20.09.2020 Peurantupa, Vihti
 
PP - aluetapaaminen - 10 Kranni 
20.09.2020-20.09.2020 Ylihärmä
 
L-SP Kalenterikettukoulutus Turku 
22.09.2020-22.09.2020 Turun partiotoimisto, Läntinen Pitkäkatu 13, 20100 Turku.
 
PP - aluetapaaminen - 9 Ylihyvä 
22.09.2020-22.09.2020 Mustasaari
 
L-SP ”Paas peruuttaen peräkärry” - teemailta aikuisille, Pori 
23.09.2020-23.09.2020 Pori
 
L-SP ”Paas peruuttaen peräkärry” - teemailta aikuisille, Turku 
23.09.2020-23.09.2020 Turku
 
L-SP Kalenterikettukoulutus Pori 
24.09.2020-24.09.2020 Turun partiotoimisto, Läntinen Pitkäkatu 13, 20100 Turku.
 
E-KP Meripartioregatta 
25.09.2020-27.09.2020 
 
FiSSc: UteLedare 
25.09.2020-27.09.2020 Anmälning senast 30.4, Österbotten
 
L-SP Aikuisten veneenohjaajakurssi, käytäntö 
25.09.2020-27.09.2020 
 
PäPa Supersemma 2020 
25.09.2020-27.09.2020 Kiljava
 
SYRHÄMÄ -joukkueretki 
25.09.2020-27.09.2020 Nuuksio, Espoo.
 
Uusimaa - Akela- ja sampokoulutus 3/2020 
25.09.2020-27.09.2020 Metsäpirtti, Tuusula
 
Uusimaa - ROK-kouluttajan koulutus 
26.09.2020-26.09.2020 Metsäpirtti, Tuusula
 
Uusimaa - Sudenpentu/seikkailijaohjelman perusteet 
26.09.2020-26.09.2020 Metsäpirtti, Tuusula
 
Uusimaa - Tarpojien taitopäivä (yhteiskuntatarppo) 
26.09.2020-26.09.2020 
 
Affenaretki 
26.09.2020-27.09.2020 Kalapaikka
 
HeSS: Scoutskaban 2020 - Scoutflix 
26.09.2020-27.09.2020 Tävlingsorten är hemlig.
 
PP- Luotsikurssi 
26.09.2020-27.09.2020 Piirin keskiosa
 
SP Viestinnän ja markkinoinnin koulutusviikonloppu 
26.09.2020-27.09.2020 Helsinki
 
PP - aluetapaaminen - 8 Följy 
27.09.2020-27.09.2020 Veteli
 
E-KP Joulukampanjapäälliköiden koulutus 
28.09.2020-28.09.2020 Joutseno-talo, Kesolantie 1, 54100 Joutseno
 
TP Suunnistusilta 
29.09.2020-29.09.2020 
 
2020 Lokakuu
KiPa Lippukuntahuppari 2/2020 
02.10.2020-02.10.2020 
 
Käännekohta partiotaitojen syys-SM-kilpailu TEKIJÄT 
02.10.2020-04.10.2020 Partioasema (Töölönkatu 55)
 
L-SP Lippukunnanjohtajakoulutus 
02.10.2020-04.10.2020 Ahtela, Sauvo
 
L-SP Ohjelmajohtajakoulutus 
02.10.2020-04.10.2020 Ahtela, Sauvo
 
L-SP Partiojohtajan peruskoulutus III/2020, 2. osa 
02.10.2020-04.10.2020 Juvankosken kesäkoti, Pertteli
 
L-SP Pestijohtajakoulutus 
02.10.2020-04.10.2020 Ahtela, Sauvo
 
SP Valmentajakoulutus 3/2020 
02.10.2020-04.10.2020 Partioasema, Helsinki
 
HP Noppa -sudenpentukilpailu 
03.10.2020-03.10.2020 Forssa ja Mänttä
 
Käännekohta 2020 yrityssarja 
03.10.2020-03.10.2020 Kiljava
 
Lippukunnan 40-vuotisjuhla ja juhlanäyttely 
03.10.2020-03.10.2020 
 
L-SP Luotsikoulutus 
03.10.2020-03.10.2020 
 
L-SP Luottiskoulutus 
03.10.2020-03.10.2020 Partiotoimisto, Turku
 
L-SP Mentorikoulutus 
03.10.2020-03.10.2020 Partiotoimisto, Turku
 
PP- Ko-Gi-ohjaajakoulutus 
03.10.2020-03.10.2020 Piirin pohjoisosa
 
FiSSc: Spejardagar, västra Nyland 
03.10.2020-04.10.2020 Anmälning senast 15.9, västra Nyland
 
Käännekohta partiotaitojen syys-SM-kilpailu 
03.10.2020-04.10.2020 Pääkaupunkiseutu
 
PP - Partiolaisten ensiavun peruskurssi 
03.10.2020-04.10.2020 Vaasa
 
PP- Akela- ja sampokurssi 
03.10.2020-04.10.2020 Piirin pohjoisosa
 
PäPa Partiojohtaja-peruskurssi 5-2020 kaupunki-iltoina ja 24h retkellä 
07.10.2020-18.11.2020 Partioasema ja Kiljavan Yläkämppä
 
PP - aluetapaaminen - 2 Pahki 
08.10.2020-08.10.2020 Oulu
 
E-KP Tarpojamajakka 
09.10.2020-11.10.2020 Koivunen, Joutseno
 
L-SP + Häme Partiokouluttajakoulutus 
09.10.2020-11.10.2020 Mustajärven leirikeskus, Mellilä
 
PP - Retkeilyn peruskurssi (ET1) 
09.10.2020-11.10.2020 Oulun seutu
 
PP-Partiokouluttajakoulutus 
09.10.2020-11.10.2020 Piirin pohjoisosa
 
L-SP Hunaja 2020 -kevät- ja seikkailijakilpailut 
10.10.2020-10.10.2020 Rauma
 
PP - aluetapaaminen - 1 Vohkasu 
10.10.2020-10.10.2020 Kuusamo
 
L-SP Ensiavun peruskurssi 
10.10.2020-11.10.2020 Turku (ei yöpymistä)
 
SP Meripartiojohtajapäivät 
10.10.2020-11.10.2020 Tampere
 
PäPa Partiojohtaja-peruskurssi 6-2020 syysloma 
14.10.2020-18.10.2020 Kiljava, Kassu
 
SP Value Based Leadership -koulutus 8/2020 
16.10.2020-21.02.2021 
 
E-KP Hepohiekan syystalkoot 
17.10.2020-17.10.2020 Etelä-Karjalan Partiolaiset ry:n leirialue Hepohiekka, Taipalsaari
 
L-SP JOTA - JOTI -tapahtuma 
17.10.2020-18.10.2020 Turun seutu
 
PäPa EA2- kaupunkikurssi 
17.10.2020-18.10.2020 Partioasema
 
E-KP Syyskokous 
18.10.2020-18.10.2020 
 
FiSSc: FiSScAkademin 2020 
23.10.2020-25.10.2020 Anmälan öppnar hösten 2020. Lärkkulla, Karis
 
PäPa ja Uusimaa - Lippukuntakurssit (LPKJ-, ohjelmajohtaja- ja pestijohtajakoulutukset) 
23.10.2020-25.10.2020 Kiljavan leirikeskus
 
Uusimaa - Aikuisten erätaitoperuskurssi 
23.10.2020-25.10.2020 Komionlammet, Loppi
 
Uusimaa - Erätaitoperuskurssi 
23.10.2020-25.10.2020 Komionlammet, Loppi
 
PäPa Partiokamu-koulutus 
24.10.2020-24.10.2020 Partioasema (Töölönkatu 55, Helsinki)
 
PäPa Urbaani Kaupunkisuunnistus 2020 
24.10.2020-24.10.2020 
 
SP LuotsiSatelliitti 
24.10.2020-24.10.2020 
 
PP- Akela- ja sampokurssi 
24.10.2020-25.10.2020 Piirin etelä/keskiosa
 
SpessuTossu 
30.10.2020-01.11.2020 
 
Vaeltajavaellus 2020 
30.10.2020-01.11.2020 Lähtö ja paluu seurakuntakodilta
 
2020 Marraskuu
Hiipivä Haamu 1.11 / JDA Tigers 
01.11.2020-01.11.2020 
 
L-SP Syyskokous 
01.11.2020-01.11.2020 Salo
 
Uusimaa - Lippukuntapäivä ja piirin syyskokous 
01.11.2020-01.11.2020 Klaukkala
 
L-SP Purjehduskauden päätösiltama 
06.11.2020-06.11.2020 Turku
 
PäPa Järjestyksenvalvojakurssi 2020 
06.11.2020-22.11.2020 Pääkaupunkiseutu
 
Uusimaa - Retkiruokakoulutus 
07.11.2020-07.11.2020 Hyvinkää tai Nuuksio
 
PP - Tarpojien taitopäivät 
07.11.2020-08.11.2020 Oulu
 
Uusimaa - Samoaja 2Zh 
07.11.2020-08.11.2020 Kesärinteen leirikeskus, Tuusula
 
Lisää aikuisia -webinaari 
10.11.2020-10.11.2020 netissä etäyhteyden välityksellä
 
HP Ensiapu-kurssi sisuille 
10.11.2020-11.11.2020 Iltalinja (esteettön tila), Hämeenpuisto 12, Tampere
 
E-KP Akela-, sampo-, luotsikoulutukset sekä talouskoulutus 
13.11.2020-15.11.2020 
 
Johtajarentoutus 2020 / vol 2 
13.11.2020-15.11.2020 Kesäranta
 
PäPa Ensiapu 1 -maastokurssi 2020 
13.11.2020-15.11.2020 Maastossa
 
PäPa Partiojohtaja-peruskurssi 7-2020 kaksi viikonloppua 
13.11.2020-29.11.2020 Kiljavalla (alakämppä 1. vkl, Kassu 2. vkl)
 
Uusimaa & Päpa - Luotsikoulutus 
14.11.2020-14.11.2020 Partioasema, Helsinki
 
FiSSc: Första hjälpen 1 
14.11.2020-15.11.2020 Anmälning senast 15.9, norra Österbotten
 
HP Nuoren mielen ensiapu -kurssi 
14.11.2020-15.11.2020 Partiotoimisto, Tampere
 
L-SP Ensiavun peruskurssi 
14.11.2020-15.11.2020 Pohjoinen
 
L-SP Vaeltajien A-ilta "Pikkujoulutunnelmissa keilaten" 
18.11.2020-18.11.2020 Turku ja Pori
 
L-SP Yhteiskuntamajakka Sotepartiolaiset 
20.11.2020-21.11.2020 Turku
 
L-SP #Ässä20 
21.11.2020-22.11.2020 Valitsemassasi paikassa
 
L-SP Luovuuslilja IV, Pori 
27.11.2020-28.11.2020 Porin partiotoimisto
 
L-SP Luovuuslilja IV, Turku 
27.11.2020-28.11.2020 Turun partiotoimisto
 
PäPa Leikkikurssi 2/2020: Mämmikoura 
27.11.2020-29.11.2020 Kiljava
 
2020 Joulukuu
E-KP Piirin joulukahvit 
01.12.2020-01.12.2020 Joutseno-talo, Kesolantie 1, 54100 Joutseno
 
Uusimaa - Vaeltajien itsenäisyyspäiväillallinen 
05.12.2020-05.12.2020 Ilmoitetaan myöhemmin
 
KiPa Itsenäisyyspäivä kaupungin juhla 2020 
06.12.2020-06.12.2020 Keskustan koulu
 
KiPa Itsenäisyyspäivän kirkko 2020 
06.12.2020-06.12.2020 Kirkko
 
KiPa Itsenäisyyspäivän kynttilöiden sytytys sankarihaudoille 2020 
06.12.2020-06.12.2020 SRK-talo / sankarihaudat
 
PP - Johtajiston jouluhartaus 
11.12.2020-11.12.2020 Haukiputaan kirkko
 
Lippukunnan yhteinen Joulujuhla 
14.12.2020-14.12.2020 
 
PäPa EA -kertauskurssi 
17.12.2020-17.12.2020 Partioasema
 
J-SP 2020 Järjestelytoimikuntakoulutukset 
31.12.2020-31.12.2020 
 
Peltipaitatilaus 
31.12.2020-31.12.2020 
 
Sudenpentupaitatilaus 
31.12.2020-31.12.2020 
 
Tapahtumia 692 kpl.