Tapahtuman tyyppi











Ikäkausi

Ajankohta    -   
Järjestäjä
 
2019 Kesäkuu
FiSSc: Eskader och På rätt köl - båtanmälning 
29.06.2019-03.07.2019 Kasnäs-Nagu
 
FiSSc: Eskader och På rätt köl - personanmälningar 
29.06.2019-03.07.2019 Anmälning senast 5.6.2019. Kasnäs-Nagu
 
FiSSc: Skärgårdsseglats 2 
29.06.2019-03.07.2019 Anmälning senast 31.5. s/y Navigator: Kasnäs-Nagu
 
2019 Heinäkuu
FiSSc: Skärgårdsseglats 3 
04.07.2019-08.07.2019 Anmälning senast 31.5. s/y Navigator: Nagu-Nystad
 
FiSSc: Kustseglats 
09.07.2019-14.07.2019 Anmälning senast 31.5. s/y Navigator: Nystad-Stockholm
 
FiSSc: Offshoreseglats 
15.07.2019-24.07.2019 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Stockholm-Helsingfors
 
2019 Elokuu
FiSSc: Nybörjarseglats för roverscouter och ledare 
09.08.2019-11.08.2019 Anmälning senast 16.6. s/y Navigator: Helsingfors
 
FiSSc: UTE-Paddel 
16.08.2019-18.08.2019 Anmälning senast 16.6. Österbotten
 
FiSSc: Yes we can-seglats 
16.08.2019-18.08.2019 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Helsingfors
 
FiSSc: Scoutledarträff Åland 
17.08.2019-17.08.2019 Anmälning senast 10.8. Mariehamns stadsbibliotek
 
FiSSc: Gruppledarutbildning för explorerscouter - beställningskurs: ÅSD 
24.08.2019-25.08.2019 Anmälning senast 11.8. Åland
 
2019 Syyskuu
FiSSc: Coachträff 
06.09.2019-07.09.2019 Anmälning senast 15.8. Plats klarnar senare, troligtivis Tammerfors
 
FiSSc: Roverscout- och ledarseglats 
06.09.2019-08.09.2019 Anmälning senast 15.8. s/y Navigator: Helsingfors
 
L-SP + FiSSc Big bang seikkailijoille 
07.09.2019-07.09.2019 Kaarina / S:t Karins
 
FiSSc: Utebildning 
13.09.2019-15.09.2019 Anmälning senast 15.8. Sibbo
 
FiSSc: Kuksa utbildning 
14.09.2019-14.09.2019 Vasa, plats oklar
 
FiSSc: Scoutledarträff Helsingfors 
21.09.2019-21.09.2019 Anmälning senast 13.9. Helsingfors, Scoutstationen
 
FiSSc: Scoutledarträff Norra Österbotten 
21.09.2019-21.09.2019 Anmälning senast 13.9. Norra Österbotten
 
FiSSc: Scoutledarträff Vasa 
21.09.2019-21.09.2019 Anmälning senast 13.9. Vasa, SFV
 
FiSSc: Scoutledarträff Åbo 
21.09.2019-21.09.2019 Anmälning senast 13.9. Åbo, SFV
 
FiSSc: Grundutbildning för scoutledare i FLERFORM 
21.09.2019-31.01.2020 Anmälning senast 15.9.
 
Lärkans hösttalko 
26.09.2019-26.09.2019 Noux, Lärkans scoutstuga, Ruuhijärvivägen 5, Esbo
 
FiSSc: UTE 2 
27.09.2019-29.09.2019 Anmälning senast 15.8. Helvetinjärvi eller Seitseminen
 
EP Tävling i Österbotten 
28.09.2019-29.09.2019 Karleby
 
2019 Lokakuu
FiSSc: Akela- och kaptensutbildning 
05.10.2019-06.10.2019 Anmälning senast 15.9. Tammerfors, Aitolahden vanha pappila
 
FiSSc: Grundutbildning för scoutledare 
11.10.2019-24.11.2019 Anmälning senast 15.9. Åbo, Oriniemen partiomaja
 
Explo 2019 
18.10.2019-20.10.2019 Riihimäki
 
FiSSc: Coachutbildning 
18.10.2019-20.10.2019 Anmälning senast 15.9. Helsingfors, Östersundom ungdomsgård
 
FiSSc: Scoututbildarutbildning 
19.10.2019-20.10.2019 Anmälning senast 15.9. Helsingfors, Östersundom ungdomsgård
 
Scoutskaban 2019 Tellus 3.0 
19.10.2019-20.10.2019 Nyland
 
Första hjälpen uppdatering 
28.10.2019-28.10.2019 Helsingfors, Scoutstationen, Tölögatan 55
 
2019 Marraskuu
FiSSc: Sjöräddningskurs 
01.11.2019-03.11.2019 Anmälning senast 15.9. Meriturva och Bågaskär
 
FiSSc: Lovisa Pursuit - Roverscout- och ledardagarna 2019 
08.11.2019-10.11.2019 Anmälan öppnar 30.8.2019. Kuggom traditionscentrum, Lovisa
 
FiSSc: Gruppledarutbildning för explorerscouter 
16.11.2019-17.11.2019 Anmälning senast 15.9. Jakobstad, Pörkenäs lägergård
 
FiSSc: Spejardagar 
16.11.2019-17.11.2019 Anmälning senast 15.9. Åboland
 
FiSSc: Första hjälpen 1 
23.11.2019-24.11.2019 Anmälning senast 15.9. Österbotten
 
Tapahtumia 36 kpl.