Tapahtuman tyyppi











Ikäkausi


Ajankohta    -   
Järjestäjä
 
2020 Helmikuu
FiSSc: Gruppledarutbildning för explorerscouter 
08.02.2020-09.02.2020 Anmälning senast 15.11. Oriniemen partiomaja, Åbo
 
FiSSc: Najs 2020 programchefsträff 
08.02.2020-09.02.2020 Ahtela lägerområde, Sagu
 
FiSSc: UteVinter 
08.02.2020-09.02.2020 Anmälning senast 15.1, Sibbo
 
FiSSc: UteVinter - beställningskurs Grani och Stormfågeln 
08.02.2020-09.02.2020 Anmälning senast 15.1, Sibbo
 
FiSSc: Första hjälpen 2 
15.02.2020-16.02.2020 Anmälningstiden förlängd till 31.1, Jakobstad, PNKB:s kårlokal
 
FiSSc: Första hjälpen 1 
29.02.2020-01.03.2020 Anmälning senast 15.1, Åbo, Turun Metsänkävijäts kårlokal
 
2020 Maaliskuu
FiSSc: Båtförarkurs 
06.03.2020-08.03.2020 Anmälning senast 15.1, Sagu, Ahtela ungdomslägergård
 
FiSSc: Skärgårdsskepparkurs 
06.03.2020-08.03.2020 Anmälning senast 15.1, Sagu, Ahtela ungdomslägergård
 
FiSSc: Akela- och kaptensutbildning (Jälki-ilmoittautuminen mahdollista)
07.03.2020-08.03.2020 Anmälning senast 15.1. Esbo, Vavakka. Anmälningstiden förlängd till 16.2
 
FiSSc: UteVinter - beställningskurs Munksnäs Flickscouter och Scoutkåren Munksnäs Spejarna 
07.03.2020-08.03.2020 Anmälning senast 16.2. Sjundeå
 
FiSSc: FiSScExplosion 
14.03.2020-15.03.2020 Anmälning senast 15.1, Pälkäne, Laitikkala
 
FiSSc: Spejardagar, Närpes 
28.03.2020-29.03.2020 Anmälning senast 15.1, Närpes, Vargberget
 
FiSSc: Spejardagar, Pargas 
28.03.2020-29.03.2020 Anmälning senast 15.1, Pargas
 
HeSS: Räddningskurs med första hjälpen 1 och uppdatering 
28.03.2020-29.03.2020 Noux, Lärkans, Ruuhijärvivägen 5
 
FiSSc: Skepparkurs, teori 
28.03.2020-19.04.2020 Anmälning senast 1.3, Åbo (första veckoslutet), Helsingfors (andra veckoslutet)
 
HeSS: Första hjälpen 1 fyra kvällar 
31.03.2020-21.04.2020 Helsingfors, Scoutstationen, Tölögatan 55
 
2020 Huhtikuu
HeSS Innebandyturnering 2020 
03.04.2020-03.04.2020 Arena Center, Kvarnbäcken, Helsingfors
 
FiSSc: Introduktion i normkritiskt ledarskap 
04.04.2020-04.04.2020 Sista anmäldningsdag 15.1. Helsingfors
 
FiSSc: Navigatortalko 
04.04.2020-05.05.2020 Anmälning senast 29.3, Lovisa
 
FiSSc: Grundutbildning för scoutledare 17.4 - 4.10.2020 (Jälki-ilmoittautuminen mahdollista)
17.04.2020-04.10.2020 Anmälning senast 15.1. Plats: Borgå, Stensböle. Anmälningstiden förlängd till 16.2
 
HeSS: Citymanöver 2020 
20.04.2020-20.04.2020 Helsingfors
 
FiSSc: Scoutledarträff i Jakobstad 
25.04.2020-25.04.2020 Anmälning senast 17.4. Jakobstad, exakt plats klarnar senare
 
FiSSc: Scoutledarträff i Åbo 
25.04.2020-25.04.2020 Anmälning senast 17.4. Åbo, Scoutkansliet (LSP)
 
FiSSc: Scoutledarträff i Helsingfors 
26.04.2020-26.04.2020 Anmälning senast 17.4. Helsingfors, Scoutstationen
 
FiSSc: Scoutledarträff i Vasa 
26.04.2020-26.04.2020 Anmälning senast 17.4. Vasa, SFV
 
2020 Toukokuu
FiSSc: Navigatortalko 
02.05.2020-03.05.2020 Anmälning senast 26.4, Lovisa
 
FiSSc: Roversmäll 
08.05.2020-10.05.2020 Anmälning senast 31.3, Vasa, Kronvik lägergård
 
FiSSc: Navigatortalko 
09.05.2020-09.05.2020 Anmälning senast 3.5, Lovisa
 
HeSS: Lärkans talko maj 2020 
12.05.2020-12.05.2020 Lärkans scoutsttuga, Ruuhijärvivägen 5, Noux, Esbo
 
HeSS: Första hjälpen uppdatering 
14.05.2020-14.05.2020 Helsingfors, Scoutstationen, Tölögatan 55
 
FiSSc: Skepparkurs, praktik 
21.05.2020-24.05.2020 Anmälning senast 15.4, Lovisa-Helsingfors
 
2020 Kesäkuu
FiSSc: Kvällsseglats för äventyrsscouter 
08.06.2020-08.06.2020 Anmälning senast 15.4, s/y Navigator, Helsingfors
 
FiSSc: Kvällsseglats för äventyrsscouter 
09.06.2020-09.06.2020 Anmälning senast 15.4, s/y Navigator, Helsingfors
 
FiSSc: Kvällsseglats för äventyrsscouter 
10.06.2020-10.06.2020 Anmälning senast 15.4, s/y Navigator, Helsingfors
 
FiSSc: Nybörjarseglats för roverscouter och ledare 
12.06.2020-14.06.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Helsingfors-Helsingfors
 
FiSSc: Yes we can -seglats 
27.06.2020-29.06.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Helsingfors-Hangö
 
2020 Heinäkuu
FiSSc: Skärgårdsseglats 1 
01.07.2020-05.07.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Hangö-Nystad
 
FiSSc: Kustseglats 
06.07.2020-10.07.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Nystad-Vasa
 
FiSSc: Offshoreseglats 
12.07.2020-19.07.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Vasa-Sundsvall/Höga kusten-Åbo
 
FiSSc: Dagsseglats för äventyrsscouter 
20.07.2020-20.07.2020 Anmälning senast 15.4, s/y Navigator, Åbo
 
FiSSc: Dagsseglats för roverscouter och ledare 
25.07.2020-25.07.2020 Anmälning senast 15.4, s/y Navigator, Åbo
 
FiSSc: Skärgårdsseglats 2 
26.07.2020-29.07.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Åbo-Sagu (Najs 2020)
 
FiSSc: På Rätt Köl 
28.07.2020-28.07.2020 Båtlagsanmälning senast 15.4, Sagu
 
FiSSc: Najs 2020 
29.07.2020-05.08.2020 Ahtela, Sagu
 
2020 Elokuu
FiSSc: Skärgårdsseglats 3 
05.08.2020-09.08.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Sagu (Najs 2020) - Helsingfors
 
FiSSc: Roverscout- och ledarseglats 
14.08.2020-16.08.2020 Anmälning senast 15.4. s/y Navigator: Helsingfors-Helsingfors
 
FiSSc: UteÖverlevnad 
21.08.2020-23.08.2020 Anmälning senast 15.4, Nyland
 
2020 Syyskuu
FiSSc: UteLedare 
25.09.2020-27.09.2020 Anmälning senast 15.4, Österbotten
 
2020 Lokakuu
FiSSc: Spejardagar, västra Nyland 
03.10.2020-04.10.2020 Anmälning senast 15.9, västra Nyland
 
Käännekohta partiotaitojen syys-SM-kilpailu 
03.10.2020-04.10.2020 Pääkaupunkiseutu
 
2020 Marraskuu
FiSSc: Första hjälpen 1 
14.11.2020-15.11.2020 Anmälning senast 15.9, norra Österbotten
 
Tapahtumia 51 kpl.